Primer açık açılı glokom, oküler hipertansiyon ve kontrol grubunda serum tiyol-disülfit ve iskemi modifiye albümin (ima) parametrelerinin incelenmesi ve retina sinir lifi analizi ile korelasyonu
The analysis of serum thiol-disulphide and ischemic modified albumin parameters and correlation with retinal nerve fiber analysis in primary open angle glaucoma, ocular hypertension and control groups
- Tez No: 466965
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE UFUK ELGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: PAAG ve OHT'lu hastaların serumunda, tiyol-disülfit dengesi ile ilgili parametreleri ve iskemi modifiye albümin (İMA) seviyelerini ölçerek, bu değerleri sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmak; ayrıca çalışmadaki tüm bireylerde RSLT analizi yaparak, iskemi ve oksidatif stres ile ilişkili parametrelerimizle korelasyonunu değerlendirmeyi amaçladık. Dizayn: Prospektif, vaka-kontrol çalışması. Materyal-Metod: Glokom birimimize başvuran 30 PAAG ve 30 OHT olgusu ile polikliniğimize başvuran 30 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların venöz kan örnekleri alındı. Tiyol-disülfit homeostazisi ile ilgili olarak native tiyol (NT), total tiyol (TT), disülfit (D) ölçüm değerleri ve D/NT, D/TT ve NT/TT oranları değerlendirildi. Ayrıca albümin ve İMA parametreleri incelendi. OKT ölçümleri pupil dilatasyonu sonrasında, aynı deneyimli teknisyen tarafından Spectral-domain OKT (Heidelberg Engineering Spectral OCT, USA) cihazı kullanılarak yapıldı. Çalışmaya katılan tüm bireylere yaş ve cinsiyet demografik verileriyle birlikte görme keskinliği, biyomikroskopik muayene, dilatasyonlu fundus muayenesi, Goldmann aplanasyon tonometresiyle GİB ve non-kontakt tonometreyle (CT-1P Topcon, Japan) MKK ölçümünü içeren detaylı oftalmolojik muayene yapıldı. Glokom hastalarında Humphrey Perimetri (HFA-II 750, Carl Zeiss Meditec, Dublin, California) ile 24-2 SITA-Standart görme alanı testi uygulandı. İstatistiksel analizlerde Pearson ki-kare, Shapiro-Wilk, ANOVA, Tukey HSD, Tamhane T2, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to measure thiol / disulfide homeostasis parameters and ischemia-modified albumin (IMA) levels in the serum of patients with primary open-angle glaucoma (POAG) and ocular hypertension (OHT) and compare these values with a healthy control group; also to evaluate the correlation between these biochemical parameters by performing retinal nerve fiber layer (RNFL) analysis in all the study subjects. Design: Prospective, case-control study. Material and Methods: Thirty POAG patients, 30 OHT patients and 30 control subjects were included in the study. Venous blood samples were taken from the patients. Native thiol (NT), total thiol (TT) and disulfide (D) measurements and D / NT, D / TT and NT / TT ratios were evaluated as thiol-disulfide homeostasis. Albumin and IMA parameters were also evaluated. Optical coherence tomography (OCT) measurements were made by the same specialist by using Spectral OCT (Heidelberg Engineering Spectral OCT, USA) after pupil dilatation. Detailed ophthalmologic examination including visual acuity, biomicroscopic examination, dilated fundus examination, Goldmann applanation tonometer to evaluate intraocular pressure (IOP), and non-contact tonometer (CT-1P Topcon, Japan) to evaluate central corneal thickness (CCT) were performed for all participants in the study with demographical data such as age and gender. Glaucoma patients underwent 24-2 SITA-Standard visual field test with Humphrey Perimetry (HFA-II 750, Carl Zeiss Meditec, Dublin, California).