Primer piterjium tedavisinde intraoperatif mitomisin C uygulanması ve amniyotik membran greftleme: Karşılaştırmalı çalışma
Intraoperative mitomycin C and amniotic membrane graft in primary pterygium treatment: A compared study
  1. Tez No: 156955
  2. Yazar: BAĞDAGÜL BİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Piterjium özellikle tropikal ve subtropikal bölgelerdeki popülasy onları etkileyen yaygın bir oküler yüzey hastalığıdır. Piterjium gelişiminde muhtemel iki önemli faktör yaşanılan coğrafık bölge ve rüzgar, toz ve güneş ışığı gibi çevresel risk faktörleridir. Bu çalışma primer piterjium tedavisinde insan amniyotik membran uygulanmasının etkinliğinin ve güvenilirliğinin antimetabolit uygulanması ile karşılaştırılması amacı ile planlanmış ve yapılmıştır. 30 hastanın 30 gözüne piterjium eksizyonu ve amniyotik membran greftleme (ortalama: 40,3 ± 15,26 yaş, 16 erkek (%53,3) 14 kadın (%46,6), ortalama takip süresi 22,93 ± 6.02 hafta) 30 hastanın 30 gözüne ise piterjium eksizyonu ve Mitomisin C tatbiki uygulanmıştır (ortalama: 39.76 ± 13,05 yaş, 15 erkek (%50), 15 kadın (%50), ortalama takip süresi 22,40 ± 5,21 hafta) Amniyotik membran grubunda 2 hastada (%6,66) rekürrens gelişirken Mitomisin C grubunda 5 hastada (% 16.66) rekürrens gelişti. Gruplar rekürrens gelişimi açısından karşılaştırıldıklarında aralarında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmamıştır 03=0.073). Amniyotik membran grubunda 1 hastada (%3,33) post operatif erken dönemde (3. gün) tespit sütürlerinde açılma saptandı. Mitomisin C grubunda 1 hastada (%3,33) 1. haftanın sonunda skleral iskemi izlendi. 1 hastada (%3,33) ise post operatif ikinci gün başlayan punktat tarzdaki epitel defekti gelişti. Amniyotik membran grubu ve Mitomisin C grubu komplikasyonlar açısından karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.500). Her ne kadar amniyotik membran uygulanmasında rekürrens oranı daha az olsa da; bu, istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Bu nedenle her iki yöntem de piterjium tedavisinde kullanılabilecek yöntemlerdir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pterygium is a common worldwide external eye disease, affecting populations especially in tropical and subtropical areas. Probably the two most important factors are geographic location of residence and amount of exposure to environmental risk factors, such as wind, dust and sunlight. The aim of this study is to evaluate the efficacy and safety of amniotic membrane graft after removal of primary pterygium and to compare the clinical outcome with Mitomycin C treatment. 30 eyes of 30 patients with primary pterygia (mean age 40,3±15,26, 16 male (53,3%) and 14 female (46,6%) and mean follow up time 22,93±6,02 weeks) were treated excision followed by amniotic membrane graft. 30 eyes of 30 patients with primary pterygia (mean age 39,76±13,05, 15 male (50%) and 15 female (50%) and mean follow up time 22,46±5,2 weeks) were treated excision and intraoperative Mitomycin C treatment. There were 2 recurrences (6,66%) in amniotic membrane group and 5 recurrences (16,66%) in Mitomycin C group. There was no significant difference in recurrence rate among two groups. In amniotic membrane group 1 case (3,33%) of suture lysis in early postoperative period (day 3) and 1 case of scleral ischaemia (3,33%) and 1 case of punctuate epithelial defect in Mitomycin C group occurred. There was no significant difference in complication rates among two groups. Although recurrence rate was lower in amniotic membrane group; it was statistically insignificant. Both methods can be used in pterygium treatment. 35