Penetran göz travmalı olgularda pars plana vitrektomi sonuçlarımız
Our results of pars plana vitrectomy in cases with penetrating eye trauma
  1. Tez No: 951162
  2. Yazar: ŞENOL SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ALTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Penetran göz yaralanmaları, göz yaralanmalarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Son yıllarda vitreoretnal cerrahide meydana gelen gelişmeler sayesinde hastaların büyük kısmında anatomik ve fonksiyonel başarılar elde edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmamızda Ocak 2002-2010 tarihleri arasında kliniğimize penetran göz travması ile başvuran ve arka segment hasarı olan ve PPV uyguladığımız olgular geriye dönük olarak incelendi.51 hastanın 51 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm olgulara 3 girişli 20 Gauge PPV uygulandı. Olguların preoperatif muayene bulguları incelendi. Peroperatif ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Olguların 46' sında görme keskinliği 5/200'ün altında,5'inde ise üstündeydi.30 gözde zone 1,20 gözde zone 2,1 gözde zone 3 yaralanması vardı. Travmadan sonra olguların 7'sine ilk 10 günde,12'sine 11-20 gün arasında,ll'ine 21-40 gün arasında,21 olguya da 41 günden sonra PPV uygulandı. 4 olguya endoftalmiden dolayı primer tamirle aynı anda PPV uygulandı. Peroperatif komplikasyon olarak 5 gözde kornea ödemi, 3 gözde intraoküler hemoraji,6 gözde iatrojenik yırtık, 2 gözde iris hasarı, 1 gözde iridodializ, 2 gözde subretinal hemoraji, 2 gözde lens hasarı, 2 gözde koroid dekolmanı, 1 gözde koroid yırtığı tespit edildi.1 gözde ise PPV' den sonra ışık hissinin olmaması ve hastanın çok fazla ağrısının olması nedeniyle evisserasyon uygulandı. Postoperatif komplikasyonlara bakıldığında ise 10 gözde fibrin reaksiyon, 7 gözde göz içi basınç artışı, 4 gözde ön kamarada silikon, 5 gözde korneal ödem tespit edildi. Postoperatif takiplerde görülen komplikasyonlardan bazıları 8 gözde nüks retina dekolmanı, 5 gözde PVR, 2 gözde glokom, 3 gözde band keratopati, 1 gözde fitizis bulbi saptandı. Son görme keskinliğin 5/200 ve üzeri olması fonksiyonel başarı, retinanın yatışık olması ise anatomik başarı olarak kabul edildi. Son muayenelerinde hastaların 23'ünde görme 5/200 ve üzerinde,28'inde ise altında tespit edildi. 41 gözde anatomik başarı sağlandı. Sonuç olarak arka segment hasarı olan penetran göz travmalı olgularda pars plana vitrektomi etkili bir tedavi yöntemidir. Çalışmamızda olguların önemli bir kısmında fonksiyonel ve anatomik başarı sağlanmıştır. Hastaların daha sonra gelişebilecek komplikasyonlar açısından takip edilmesi ve erken tedavi edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Penetrating eye injuries constitute a significant portion of eye injuries. Recent advances in vitreoretinal surgery have led to anatomic and functional success in the majority of patients. İn this study retrospectively examined patients presenting to our clinic with penetrating eye trauma who had posterior segment injuries and underwent PPV between January 2002 and 2010. Fifty-one eyes of 51 patients were included in the study. Three-port 20-gauge PPV was performed in all cases. Preoperative examination findings were analyzed. Perioperative and postoperative complications were recorded. Visual acuity was below 5/200 in 46 cases and above 5/200 in 5. Zone 1 injuries were present in 30 eyes, zone 2 injuries in 20 eyes, and zone 3 injuries in 1 eye. Following the trauma, PPV was performed in 7 of the patients within the first 10 days, 12 between 11 and 20 days, 11 between 21 and 40 days, and 21 after 41 days. PPV was performed simultaneously with primary repair in 4 patients due to endophthalmitis. Peroperative complications included corneal edema in 5 eyes, intraocular hemorrhage in 3 eyes, iatrogenic tear in 6 eyes, iris damage in 2 eyes, iridodialysis in 1 eye, subretinal hemorrhage in 2 eyes, lens damage in 2 eyes, choroidal detachment in 2 eyes, and choroidal tear in 1 eye. Evisceration was performed in 1 eye due to lack of light perception and severe pain after PPV. Postoperative complications included fibrin reaction in 10 eyes, increased intraocular pressure in 7 eyes, anterior chamber silicone in 4 eyes, and corneal edema in 5 eyes. Complications observed during postoperative follow-up included recurrent retinal detachment in 8 eyes, PVR in 5 eyes, glaucoma in 2 eyes, band keratopathy in 3 eyes, and phthisis bulbi in 1 eye. Functional success was defined as a final visual acuity of 5/200 or higher, while anatomic success was defined as retinal attachment. At their final examination, vision was 5/200 or higher in 23 patients and below 28. Anatomical success was achieved in 41 eyes. In conclusion, pars plana vitrectomy is an effective treatment method in patients with penetrating ocular trauma and posterior segment damage. In our study, functional and anatomic success was achieved in a significant number of cases. Patients should be monitored for potential complications and treated promtly.