Fakoemülsifikasyonda ultrasonik enerji modülasyonunun kornea endoteli üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of ultrasonic energy modulations on corneal endothelium in phacoemulsification
- Tez No: 156978
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM DEVRANOĞLU, DOÇ. DR. AKİF ÖZDAMAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç:“WhitestarT-Micropulse Mode”ultrasonik enerji modülasyonunun kornea endoteli üzerine görsel, fonksiyonel ve morfolojik etküerinin konvansiyonel“Continuous (sürekli) Mode”ultrasonik enerji modülasyonu ile karşılaştırılması Materyal Ye Metods Çalışma kapsamına Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Mayıs 2003- Nisan 2004 tarihleri arasında katarakt ameliyatı olan 20 kadın, 17 erkek hastanın toplam 40 gözü alınmıştır. Çalışma protokolü prospektif tarzda düzenlenmiş olup; operasyon öncesi tüm gözlerin tashihli görme keskinliği, nükleer skleroz evrelemesi, santral kornea kalınlığı, santral kornea endotel hücresi yoğunluğu, GİB (göz içi basmcı) ölçümü ve arka segment muayeneleri yapılmıştır. Santral kornea endotel hücre yoğunluğu ölçümü cerrahi sonrası sadece 1. hafta ve 1. ayda tekrarlanırken diğer tüm parametreler cerrahi sonrası 1.gün, 1. hafta ve l.ayda tekrar değerlendirilmiştir. Cerrahi sonrası dönemde yapılan muayenelerde korneada özellikle optik aks çevresinde descement krnşıklıklarımn (stria) varlığı araştırılmış, saydam kornea tünel kesişinde fako yanığı oluşup oluşmadığı incelenmiştir. Hastalar cerrahiye sevk edildiklerinde muayene bulguları ve ölçümler hakkında cerrahlara bilgi verilmemiş; uygulanacak“Ultrasonik Enerji Modülasyonu”cerrahlar tarafından randomize edilmiştir. Tüm olgularda cerrahi sırasında ultrasonik enerjinin toplam kullanım zamanı (UST-ultrasound time) ve efektif fako zamanı (EPT- effective phaco time) kaydedilmiştir. Öpere edilen gözler“WhitestarT-Micropulse Mode”ve“Continuous (sürekli) Mode”grupları altında toplanmış, bulgular“Stata sürüm 6.0”istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular:“WhitestarT-Micropulse Mode”grubu kapsamında yaş ortalaması 67.2±13.7 (37- 85) yıl olan 9 erkek, 9 kadın hastanın 20 gözü değerlendirildi (n=20). Cerrahi öncesi hastalar Snellen eşeline göre tashihli ortalama 2.7±1.4 sıra (el hareketi-5 sıra) okuyabilmekteydi. 2 gözde görme keskinliği el hareketi düzeyinde, 1 gözde 3 metreden parmak sayma, 1 gözde ise 2 metreden parmak sayma düzeyindeydi. Nükleus sertliği, Oxford evrelemesine göre ortalama 3±0 idi (evre 1-evre 5). Pakimetrik santral kornea kalınlığı ortalama 548±13 (430-636) um, santral kornea endotel hücresi yoğunluğu ortalama 2610±223 (2345-3016) hücre/mm2 olarak ölçüldü. Cerrahi sonrası l.günde görme tashihli ortalama 5.4±0.7 (1-10) sıra, l.haftada 8.9±1.5 (5-10) sıra, l.ayda 9.7±0.7 (8-10) sıra idi. Cerrahi sonrası pakimetrik santral kornea kalınlığı l.günde 55ortalama 621±102 (433-875) um, 1.haftada 579±76 (434-777) pim, l.ayda 559±58 (441-690) um; santral kornea endotel hücresi yoğunluğu 1.haftada ortalama 2505±207 (1980-2884) hücre/mm2, l.ayda 2475+208 (1850-2790) hücre/mm2 olarak ölçüldü. Bu grupta ortalama toplam ultrason zamanı (UST) 40±11 (1-133) sn, efektif fako zamanı (EPT) ortalama 2.5±0.7 (0.1-20) sn idi. Kornea kırışıklığı (descement stria) 1. günde 16 gözde, Lhaftada 4 gözde izlenirken Layda hiçbir gözde tespit edilmedi. Hiçbir olguda kornea tünel kesişinde fako yanığı izlenmedi.“Continuous (sürekli) Mode”grubu kapsamında yaş ortalaması 64.7±11.8 (52-86) yıl olan 8 erkek, 1 1 kadm hastanın 20 gözü değerlendirildi (n=20). Cerrahi öncesi hastalar Snellen eşeline göre tashihli ortalama 3.1±2.1 sıra (1-5 sıra) okuyabilmekteydi. Nükleus sertliği, Oxford evrelemesine göre 2.75±0.7 idi (evre 1-evre 4). Pakimetrik santral kornea kalınlığı ortalama 544±39 (432-589) um, santral kornea endotel hücresi yoğunluğu ortalama 2637±198 (2139- 2877) hücre/mm2 idi. Cerrahi sonrası l.günde ortalama tashihli görme 6±2.1 (1-10) sıra, 1.haftada 8.6±1.8 (4-10) sıra, l.ayda 9.6±1.4 (4-10) sıra idi. Cerrahi sonrası pakimetrik santral kornea kalınlığı l.günde ortalama 623±83 (487-875) um, 1.haftada 583±46 (470-685) um, 1.ayda 563±42 (440-618) um; santral kornea endotel hücresi yoğunluğu 1.haftada ortalama 2467±211 (2086-2709) hücre/mm2, 1.ayda 2463±367 (1542-2800) hücre/mm2 olarak ölçüldü. Bu grupta toplam ultrason zamanı (UST) ortalama 36±18 (23-105) sn, efektif fako zamanı (EPT) ise ortalama 5.5±2.8 (2-27) sn idi. Kornea kırışıklığı (stria) l.günde 16 gözde, 1.haftada ö.gözde, 1.ayda ise sadece 2 gözde izlenmekteydi. Hiçbir olguda kornea tünel kesişinde fako yanığı izlenmedi. Cerrahi öncesi demografik ve incelenecek parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmayan özdeş iki grupta (P>0.5, P>0.05) söz konusu parametrelerdeki cerrahi sonrası değişikliklerin gruplar arası karşılaştırılması sonucunda tashihli görme keskinliği, pakimetrik santral kornea kalınlığı, santral kornea endoteli hücre yoğunluğu, kornea kırışıklığına (stria) sahip hasta sayısı, toplam ultrason zamanı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı ( P>0.5, P>0.05). Efektif fako zamanı (EPT) bakımından gruplar arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı olmakla beraber (P=0.012, PO.05)“Continuous (sürekli) Mode”grubunda cerrahi sonrası l.ayda kornea endoteli hücre kaybı ortalama % 6.2,“WhitestarT- Micropulse Mode”grubunda ortalama % 5.2 idi. Ancak fark, istatistiksel olarak anlamlı değildi (P=0.808 P>0.05). 56Tartışma: Günümüzde ultrasonik enerjinin fakoemülsifîkasyon şurasında en düşük ve efektif düzeyde kullanılması üzerinde yaygm bir görüş birliği mevcuttur. Azaltılmış ultrasonik enerji kullanımıyla gerek termal gerekse kavitasyona bağlı hasarların asgariye indirilmesi hedeflenmektedir.“Soğuk Fako”(Cold Phaco) olarak da lanse edilen“WhitestarT - Micropulse Mode”ultrasonik enerji modülasyonunda efektif fako zamanının (EPT) son derece düşük düzeylere düşürüldüğü buna bağlı olarak başta kornea olmak üzere komşu oküler yapılardaki hasarın asgari düzeyde tutulabileceği ifade edilmektedir. Çalışmamızda efektif fako zamanının (EPT),“WhitestarT-Micropulse Mode”grubunda anlamlı derecede düşük olmasma rağmen incelenen parametrelerde“Continuous (sürekli) Mode”la anlamlı bir fark göstermemesi beklentilerimizin dışında gelişmiştir.Her iki grupta harcanan mutlak ultrasonik enerji miktarının düşüklüğü, kornea endoteli üzerindeki etkilerin gözlemlenemeyecek kadar küçük olmasına yol açmış olabilir. Sonuçlar: Orta sertlikte nükleus kesafeti içeren olgular üzerinde yapmış olduğumuz çalışmada (WhitestarT-Micropulse Mode = 3+0 (SD), Continuous (sürekli) Mode = 2.75 ± 0.7 (SD)) efektif fako zamanı (EPT),“WhitestarT-Micropulse Mode”grubunda“Continuous (sürekli) Mode”grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşük olmasına rağmen, kornea endoteli üzerinde fonksiyonel ve morfolojik etkiler bakımından anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Key Words? WhitestarT, Micropulse Mode, specular microscopy, pachymetric corneal thickness Purposes To compare the visual, functional and morphological effects of“WhitestarT- Micropulse”ultrasonic energy modulation on cornea endothelium with conventional“Continuous Mode”. Materials and methods: 40 eyes of 17 men and 20 women were enrolled in the study which was constructed in a prospective fashion. The eyes were randomized to be operated under“WhitestarT -Micropulse Mode”or“Continuous Mode”by the surgeons in the operation room. Best corrected visual acuity, central pachymetric corneal thickness, specular microscopic central endothelial cell density, intracular pressure, nuclear sclerosis grading and posterior segment examination of all eyes had been evaluated preoperatively. All parameters but nuclear sclerosis grading were re-evaluated in postoperative day 1, week 1 and month 1. Total ultrasound time (UST) and effective phaco time (EPT) were recorded at the end of the operation. Existence of corneal striae around the optical axis and any sign of phaco wound burn were observed carefully at each follow up. We analysed the data with Stata version 6.0 statistic software pack. Any P value