Diyabetik maküla ödemi tedavisinde grid lazer fotokoagülasyon ile intravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 156986
  2. Yazar: SALİH ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında diyabetik maküla ödemi tedavisinde grid lazer fotokoagülasyon ile intravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonunun görme keskinliği üzerine olan etldnliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. İntravitreal triamsinolon asetonid grubu Kasım 2003 -Temmuz 2004 tarihleri arasında FFA ile maküla ödemi veya oftalmoskopik olarak klinik anlamlı maküla ödemi gözlenen 22 hastanın 26 gözünden oluşturulmuştur. Grid lazer fotokoagülasyon grubu diyabetik maküla ödemi nedeniyle tedavi edilen 93 hastanın toplam 173 gözünden oluşturulmuştur. Grid lazer uygulanan grupta bulgular retrospektif olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we tried to compare the efficiency of grid laser photocoagulation and intravitreal triamsinolone acetonide injection on visual acquity in treatment of diabetic macular edema. 22 eyes of 26 patients diagnosed as diabetic macula edema with FFA or clinically significant macular edema by. ophtalmoscopy between.November 2003 July 2004were included in the intravitreal triamsinolone acetonide group. 173 eyes of 93 patients that have been treated for diabetic macula edema were included in grid laser photocoagulation group. Grid laser treatment group examinated retrospectively. The difference between the visual acquities in the intravitreal injection group and grid laser photocoagulation group were statistically significant. The intravitreal triamsinolone acetonide.injected group has a more increasing recovery on visual acuity than the grid laser photocoagulation group. After first postoperative week of intravitreal triamsinolone acetonide.jnjection, 1 1 of 26 patients' intraocular pressure were increased.Intraocular pressures were controlled with medical treatment in all patients. 46