Poliansature fosfatidilkolinin (PFK) stres ülser gelişimini engellemedeki etkinlik mekanizmaları
Mechanisms of gastroprotaction by polyunsaturated phosphatidylcholine pretreatment against experimentally induced stress ulcer in rats
  1. Tez No: 157032
  2. Yazar: NECLA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAVAŞ DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
9.0ZET POLİANSATURE FOSFATİDİLKOLİNİN (PFK) STRES ÜLSER GELİŞİMİNİ ENGELLEMEDEKİ ETKİNLİK MEKANİZMALARI Amaç: PFK ile prolifilaksinin, stres ülser gelişimini engellemede etkin olduğu daha önce yapılan deneysel bir çalışmada gösterilmiştir. Yine rat stres ülser modelinde gerçekleştirilen bu deneysel çalışmada, bu etkinliğin altında yatan mekanizmaların araştırılması amaçlanmıştır. Gereçler ve Yöntem: Ratlar, Grup1(n=10) kontrol, Grup2 (n=15) stres ülser ve Grup3 (n=15) PFK tedavisi + stres ülser ve Grup 4 (n=10) PFK tedavisi olmak üzere dört gruba ayrıldı. Stres ülser modeli için Grup 2 ve grup 3 ratlar, 72 saatlik açlık periyodundan sonra, immobilize halde, +4 C'de, 4 saat soğuğa maruz bırakıldı. Grup 3 ve 4 ratlara, PFK 100 mg/gün dozunda, oral yoldan, deney öncesi 10 gün süreyle verildi. Deney periyodu sonunda total çıkartılan ve büyük kurvatur boyunca açılan midelerde okülometrik yöntemle ülser indeksi (Ul) hesaplandı. Gastrik doku örneklerinde malondialdehit (MDA) ve superoksit dismutaz (SOD), glutatyon (GSH), ksantin oksidaz (XO), eritrositlerde katalaz (CAT), plazma örneklerinde ise total nitrit+nitrat, prostaglandin E2 (PGE2) ve lökotrien C4 (LTO,) düzeyleri ölçüldü. Tüm grupların plazma yağ asit kompozisyonları çalışıldı. Histopatolojik incelemede gastrik mukozal hasar (H&E boyama) ve mast hücre degranülasyonu (dominici boyama) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
10.SUMMARY MECHANISMS OF GASTROPROTECTION BY POLYUNSATURATED PHOSPHATIDYLCHOLINE PRETREATMENT AGAINST EXPERIMENTALLY INDUCED STRESS ULCER IN RATS Purpose: This study investigated the mechanisms involved in the protective actions exerted by polyunsaturated phosphatidylcholine (PPC) against experimentally induced stres ulcer in rats. Methods: Fifty swiss albino rats were divided into four groups. Group 1 (n=10) was control, group 2 (n=15) was stress ulcer and group 3 (n=15) was PPC treated rats with stress ulcer, group 4 (n=10) was only PPC treated. Stress ulcer was induced by the cold-restraint method (CRS) for 4 h at 4°C after a starvation period of 72 h. In the group 3 rats, PPC treatment was started ten days before stress at a dose of 100 mg/day by oral route. Rats were terminated, stomachs were excised. Macroscopic ulcer index (Ul), gastric tissue malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutathione (GSH), xanthine oxidase (XO) activity, erythrocyte catalase (CAT), plasma nitrite (N02(-)) + nitrate (N03)(-)) and plasma PGE2 and LTC4 levels were assayed. Plasma fatty acid composition measurement all groups. Sections from tissue blocks taken from ulcerated areas were stained with hematoxylin-eosin (H&E) and dominici for routine histologic and mast cell examination, respectively.