Türkiye'de kortikosteroid aşırı duyarlılığının yama testi ile araştırılması
Corticosteroid hypersitivity in Turkey
- Tez No: 157047
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLAL DOĞAN, PROF.DR. YAVUZ HARMANYERİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Dermatoloji, Dermatology
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Kontakt dermatit, bir takım maddelerin dışarıdan direkt olarak deriye teması sonucu oluşan inflamatuar bir deri hastalığıdır. Allerjik, irritan ve foto kontakt dermatit olarak üç başlık altında incelenebilir. Kontakt dermatitin etyolojisi bir çok deri hastalığında olduğu gibi multifaktöriyeldir. Deriye temas eden herhangi bir madde, bu üç dermatitten birisine yol açabilir. Kontakt dermatit tanısı iyi bir anamnez ve fizik muayene ile konulabilir. Ayrıca allerjik kontakt dermatit tanısının konması ve etkenin saptanması için kullanılan yama testleri bütün dünyada kabul görmüş bir yöntemdir. Kontakt dermatit tedavisinde topikal kortikosteroidler en yaygın kullanılan ilaçlardır. Ancak çeşitli ülkelerde yapılan çok sayıda çalışma topikal kortikosteroidlerin de bir kontakt allerjen olabileceğini göstermiştir. 1993-2002 yılları arasında kontakt dermatit tanısı konan hastalarla yapılan çalışmalarda topikal kortikosteroidlere karşı kontakt allerji prevalansı % 0.55-% 13.3 arasında bildirilmiştir, sağlıklı bireylerde ise bu prevalansı ortaya koyan herhangi bir çalışmaya literatürde rastlanmadı. Biz de çalışmamızda Türkiye'de sağlıklı populasyonun topikal kortikosteroidlere karşı kontakt allerji prevalansını tespit etmeyi amaçladık. Çalışma sonucunda kortikosteroid yama testi uyguladığımız vaka ve kontrol gruplarında % 4'lük bir prevalans saptadık. Kontakt dermatitli kontrol grubundaki bu sonuç bundan önce farklı ülke ve merkezlerde yapılan çalışma sonuçlarıyla benzer nitelikteydi. Ancak sağlıklı popülasyondaki prevalans, literatürde benzer çalışma bulunamadığından başka çalışmalarla karşılaştırılamadı. Fakat bu sonuçlar sağlıklı bireylerdeki duyarlanma riskinin, kontakt dermatiti olup da topikal steroidlerle daha sık temas ve duyarlanma şansı bulunan hastalarla aynı olduğunu göstermiştir. MBunun nedeni de, sağlıklı bireylerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak topikal steroidleri bir şekilde kullanmış olmalarının yanısıra yama testi uygulanacak hastaların seçimi, coğrafi özellikler, eczanelerde bulunan ve hekimlerin sıklıkla tercih ettiği kortikosteroid preparatlarının çeşitliliği de olabilir. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY Contact dermatitis is an inflamatuar skin diesase which arises because of some substances that contacts directly the skin. It can be examined under 3 main titles; allergic, irritant and photocontact dermatitis. The etiology of contact dermatitis is multi-factorial as in most of the skin diseases. Any substance that contacts directly the skin can cause one of these three dermatitis. Contact dermatitis can be diagnosed by a succesful anamnesis, physical examination. Patch tests which are used diagnosis and for determination of the factors causing allergic contact dermatitis are approved world wide. Topical corticosteroids are the most common drugs used for the treatment of the contact dermatitis, but some of the studies made in various countries has shown that topical corticosteroids can also be allergens. The studies made on patients with contact dermatitis diagnosis between 1993- 2002 has shown that contact allergy due to topical corticosteroids is between % 0.55-13.3, there is no prevalance for healthy people in literature. Our aim was to determine the prevalance of topical corticosteroid allergy on healthy population in Turkey. At the end of the study we had a %4 prevalance on test subjects to whom we made patch tests. The results of the control groups was parallel to the studies made in different countries. But studies on the healthy population couldn't be compared, because there are no other studies found in the literatür. We have seen that both healthy population and contact dermatitis patients have almost the same chance of showing allergic reaction to topical corticosteroids. This can be because of using topical steroids consciously or unconsciously by the healthy population and also the selection of the test subjects, their geographical factors and a large variety of drugs found in drugstores which are widely preferred by doctors. 66