Verruka vulgarisli hastalarda pulse dye lazer sağaltımı ile salisilik asid+pulse dye lazer sağaltımı etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the efficecy between pulsed dye laser and salicylic acid application after pulsed dye laser treatment in verruca vulgaris
- Tez No: 157055
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEBNEM ÖZKAN, Y.DOÇ.DR. TURNA İLKNUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilin Dalı Polikliniği'ne başvuran hastalar arasındaki 19 verruka vulgarisli olgudan seçilen 33 döküye salisilik asid (SA) uygulanımı ardından pulse dye lazer (PDL) sağaltımı (SA+PDL), diğer 33 döküye ise sadece PDL sağaltımı uygulanmıştır. Verruka vulgarisli olgu gruplarında verrukanın hiperkeratozunu azaltarak lazer penetrasyonunu arttırmaya yönelik 5 gün süreyle % 30'luk SA uygulanımı ardından PDL sağaltımı ile tek başına PDL sağaltımı etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Her iki grupta da 450 mikrosaniye atım süreli 585 nm dalga boyundaki PDL sağaltımı 6-9 J/cm2'lik değişen dozlarda 5 mm'lik başlık çapı kullanılarak verruka döküsü etrafındaki 5 mm'lik normal deri alanını çevreleyecek şekilde 3 kez üst üste atım şeklinde uygulanmıştır. Her iki grubun karşılaştırılmasında en x boy x yükseklik (mm3) ile belirtilen verruka boyutlarındaki değişiklikler kullanılmıştır. Klinik izlemler sonucunda tam iyileşme verrukanın tamamen kaybolarak deri çizgilerinin yeniden oluşması, belirgin iyileşme verruka boyutunda % 50 veya daha fazla azalma, kısmi iyileşme ise verruka boyutunda % 50'den daha az oranda azalma olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, one has realized a salicylic acid (SA) application after a pulsed dye laser (PDL) therapy (SA + PDL) on 33 lesions selected from 19 verruca vulgaris cases among the patients, who had recourse to the Dermato logical Department Polyclinic at the Medical Faculty of the Dokuz Eylul University and one has realized only PDL therapy for the rest 33 lesions. It has been pursued a goal of a comparison of the influences between the PDL therapy after the SA application of 30% for 5 days with the aim of decreasing hyperkeratosis of verruca and increasing laser penetration on the case groups suffering from verruca vulgaris and the only PDL therapy. In both groups, the PDL therapy with 450 microsecond-throbbing period, 585 mm wave length, has been applied in the form successive 3 throbs in such a way that it would enclose a normal cutis region of 5 mm surrounding verruca lesions through using head diameter of 5 mm in doses varying between 6-9 J/cm2. One has used the modifications of verruca denoted by width x length x height (mm3) in the comparison of both groups. Perfect recovery at the end of clinical observations has been determined as a recurrence of the skin lines with disappearing of verruca, as a decrease of 50% or more in the size of verruca for an obvious recovery and as a decrease less than 50% in the size of verruca for a partial recovery.