Ekstrahepatik safra kanal obstrüksiyonunu izleyerek gelişen safra kanalı hücre poliferasyonu ve periportal fibrozisin somatostatin ile inhibisyonunun yapısal düzeyde incelenmesi
Somatostatin inhibits bile duct cell proliferation and fibrosis after extrahepatic biliary obstruction
- Tez No: 69538
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
-115- VI. ÖZET Somatostanin'in önemli işlevlerinden birisi de DNA sentezi ve hücre proliferasyonunu inhibe etmektir. Bu etki, somatostatin analoğu octreotid ile birleşik safra kanal tıkanıklığından sonra oluşan safra kanal epitel hücre proliferasyonu ve periportal fibrozis üzerinde gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı aynı etkiyi, octreotid'den daha kısa yarılanma ömrü olan somatostatin ile göstermektir. Bu erekle her biri 5'er sıçandan oluşan 2 grup üzerinde çalışıldı. Safra kanal ligasyonu uygulanan sıçanlardan birinci gruba 6 (ag/kg normal şalin, ikinci gruba 6 jag/kg somatostatin yedi gün süreyle günde iki kez subkutan olarak uygulandı. Sıçanlar çalışma öncesi ve sonrası tartıldı ve serum bilirubin ve karaciğer enzim düzeyleri ölçüldü. Ağırlıklarında önemli bir artış olmadığı belirlendi. Ancak serum bilirubin ve enzim düzeyleri artmıştı. Histolojik incelemede; birinci grupta bazı karaciğer hücrelerinde nekrotik görünüm ve dejenerasyon izlendi. Portal alan düzeninin bozulduğu, safra kanal hücre proliferasyonunun karaciğer hücre kordonları arasına doğru invaze olduğu ve periportal bölgede bağ doku artışı görüldü. İkinci grupta, hücre yapısının normale yakın görünüm sergilediği saptandı. Sitoplazma içi organeller ve çekirdekler normal yapıdaydı. Ancak portal-116- alanda safra kanal proliferasyonu azalmakla birlikte hala belirgindi. Safra kanalcıkları mikrovilluslarıyla ve zarlarıyla normal yapı sergiliyordu.
Özet (Çeviri)
-117- VII. SUMMARY Öne of the most effects of somatostatin is the inhibition of DNA synthesis and the celi proliferation. This effect has been showed with octreotid, öne of the analogues of somatostatin, on biliary düet celi proliferation and periportal fibrozis which occurs after extrahepatic biliary obstruction. The aim of this study is to show the same effect by somatostatin, which has shorter half-time than octreotid. With this aim, we studied on 2 groups, with each has 5 rats. The animals undervent common bile düet ligation and in the first group 6 ng/kg normal şalin and in the second group 6 ^g/kg somatostatin injected subcutaneusly twice a day for seven days. The animals weighed and serum bilirubin and liver enzymes measured before and after the study. There was no significant increase in the vveights of the animals. But the serum bilirubin and liver enzymes' levels were increased. in the histologycal study of the first group, in which just common bile düet ligation applied, we saw that there were necrosis and dejeneration in the liver cells, the normal structure of portal spaces were changed, bile düet proliferation and invasion betvveen the hepatic trabeculae was interesting, and the fibrotic tissue in periportal sites was increased.-118- ln the other group, in which common bile duct ligation and somatostatin applied; the parankimal tissue, the cells and the intracellular organels were normally. But in the portal spaces, bile duct cell proliferation was decreased but still evident. The bile duct cell villuses and membranes were in normal structure.