Otizm spektrum bozukluğunda kommisural bağlantıların otizm davranış özellikleri ve dil becerisiyle olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of commisural connections with autism behavior characteristics and language skills in autism spectrum disorder
  1. Tez No: 689916
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB) bilim dünyasında dar şekilde tanımlanmış, nadir bir çocukluk dönemi bozukluğu olarak görülürken son 50 yılda oldukça yaygın ve çok heterojen olarak sınıflandırılmış, kitlelere iyi duyurulmuş, bilim insanları tarafından araştırılmaya ilgi duyulan ve yaşam boyu süregelen bir durum haline gelmiştir. Bu çalışma Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuk hastalarda kommissüral bağlantıların çeşitli boyutlarının davranış ve dil becerileri ile ilişkili olup olmadığını belirlemek için yürütülmüştür. Çalışmanın ana materyalini araştırmaya OSB tanısı almış 13 erkek çocuk ve sağlıklı normal, aynı yaş grubundan 16 çocuk oluşturmuştur. MR görüntüleri üzerinden komissural bağlantılar olan anterior kommisur (AntCom), posterior kommisur (PostCom), korpus kallozum yüzey alanı ölçümleri (CoCa) yapılmıştır. OSB tanısı almış çocuklarda otizm spektrumunun özellikleri Otizm Davranış Kontrol Listesi (Autism Behavior Checklist –ABC) ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, OSB tanısı almış 13 çocuk ile normal, sağlıklı, yaşıt 16 çocuğa ait kommissural boyut karşılaştırıldığında anterior ve posterior kommissural bağlantı boyutları OSB tanısı almış çocuklarda anlamlı olarak düşük bulunmuştur. İki grup arasında korpus kallozum boyutlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. MR'da ölçümlenen alanlara bakıldığında AntComm ile PostCom, AntCom ile korelasyon göstermekteydi (r=0.485 ve p=0.008). Buna karşın AntCom ve PostCom'un CoCa yüzey alanı ile korelatif ilişkisi tespit edilmedi. Çalışmamızda OSB tanısı almış ve sağlıklı çocuklara ait kommissural boyut karşılaştırıldığında; anterior ve posterior kommissural bağlantı boyutları OSB tanısı almış çocuklarda anlamlı olarak düşük bulunmasına rağmen otizm puanı ile kommissural bağlantı yüzey alanaları arasıda anlamlı bir korelalif ilişki tespit edilmedi. Konu ile ilgili geniş örneklemli ve çok modlu nörogörüntüleme tekniklerinin kullanıldığı gözlemsel çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
While autism spectrum disorder (ASD) is narrowly defined as a rare childhood disorder in the scientific world, it has become a life-long condition that has been classified as very common and very heterogeneous in the last 50 years, well-known to the masses, interested in research by scientists. This study was conducted to determine whether various dimensions of commissural connections are associated with behavioral and language skills in pediatric patients with Autism Spectrum Disorder (ASD). The main material of the study consisted of 13 boys diagnosed with ASD and 16 healthy normal children of the same age group. Anterior commissure (AntCom), posterior commissure (PostCom), corpus callosum surface area measurements (CoCa) were made on MR images. The characteristics of the autism spectrum in children diagnosed with ASD were evaluated with the Autism Behavior Checklist (ABC). According to the findings of the study, when the commissural dimensions of 13 children diagnosed with ASD and 16 normal, healthy children of the same age were compared, anterior and posterior commissural connection dimensions were found to be significantly lower in children diagnosed with ASD. There was no significant difference in corpus callosum dimensions between the two groups. Considering the areas measured on MR, AntComm and PostCom correlated with AntCom (r=0.485 and p=0.008). On the other hand, the correlative relationship of AntCom and PostCom with CoCa surface area was not detected. In our study, when the commissural dimension of healthy children diagnosed with ASD was compared; Although anterior and posterior commissural connection dimensions were found to be significantly lower in children diagnosed with ASD, no significant correlation was found between autism score and commissural connection surface areas. There is a need for observational studies using large samples and multimodal neuroimaging techniques on the subject.