Return analysis of mutual funds in Turkey
  1. Tez No: 15711
  2. Yazar: BÜLENT SEMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu tez çerçevesinde değişik kaynaklardan alınan haftalık fon fiatları esas alınarak Türkiye'deki yatırım fonlarının getirileri analiz edilmiştir. Çalışmanın dayanak noktası Markowitz* in portföy teorisidir. Yatırım fonlarının getirilerindeki varyanslar analiz edilerek, bu yatırım araçlarının getirileri arasındaki korelasyon incelenmiştir. LOTUS programı kullanılarak hazırlanan korelasyon ve, varyans- kovaryans ı tablolarına dayanılarak risk ve get iri açısından piyasayi geçebilecek yatırım fonu portföylerinin oluşturulabilirliği araştırılmıştir. Fonların getiri özellikleri ayrıca William F. Sharpe tarafından geliştirilen Index modeli çerçevesinde de incelenmiştir. Araştırmanın sonucu, Türkiye'deki yatırım fonlarının risksiz olmadığı, piyasada kısmi negatif, sıfır ve kısmi pozitif korelasyonların mevcut olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, piyasayı getiri ve risk açısından alt edebilecek yatırım fonları oluşturmanın mümkün olabileceği görülmüştür. Piyasa analizi yapıldığında ise, piyasa indeksinin 5 fon dışında diğer tüm fonlardan daha az riskli olduğu gözlemlenmiştir. Tek bir fonun beta katsayisı negatif olup diğerleri 0.12 ile 1.85 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the research reported here, the returns of various Mutual Funds existing in Turkey is analyzed based on weekly price data obtained from various sources. Markowitz portfolio model formes the basis of the study. The variation of the returns of these mutual funds are analyzed and the correlation between these investments intruments are investigated. Based on the correlation and variance- covariance matrix constructed using LOTUS computer program, the possibility of forming a Mutual Fund portfolio which can outperform the market is searched. The return behaviour of- the funds Are also analyzed under the light of the Single-Index Model developed by William F. Sharpe. Findings of the research show that the returns of the Mutual Funds in Turkey are not without their risks and it is found that partially negative, zero and partially positively correlated pairs exist in the market. As a result, there exist the possibility of forming Mutual Fund portfolios which can outperform the market as far as both risk and return is concerned. When a market analysis is made it has been found that the market index is less volatile than all but 5 of the funds. It is also observed that the beta of a fund is negative while others range from 0.1£ to 1.85. IV