Milletvekillerinin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıkları
Parliamentarians' leisure time habbits
- Tez No: 157122
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
62 ÖZET Bu çalışmanın amacı; milletvekillerinin boş zamanlarını nerelerde, nasıl değerlendirdiği ve boş zamanlarını değerlendirmenin iş verimlerini ne şekilde etkilediğini tespit etmektir. Bu amaçla, ilgili literatür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem milletvekillerinin tamamı oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılan 1 1 1 milletvekili oluşturmaktadır. Araştırmada; frekans, yüzde ve P=.05 anlamlılık düzeyinde kay kare (X2) testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows (11.0) istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda; vekillerin, % 96.4'ünün“bay”, % 39.6'sımn“51-60 yaş”grubunda, % 97.3 'ünün“evli”, % 88.3 'ünün“1. dönem”milletvekili, % 55.0'inin“üniversite mezunu”ve % 66.7'sinin milletvekili olmadan önce“serbest meslek”sahibi oldukları tespit edilmiştir. Milletvekillerinin, % 73.9'unun düzenli olarak bir spor tesisinden faydalanmadığı görülmektedir. Milletvekillerinin, % 58.6'sının boş zaman faaliyetlerine yeterince katılmadığı, boş zaman faaliyetlerini, günlük stresten uzaklaştıkları (% 54.1) ve arkadaşlarıyla birlikte olabildikleri (% 39.4) için tercih ettikleri görülmektedir. Sonuç olarak; milletvekillerinin yeteri derecede boş zamanının olmadığı, boş zamanlarını daha çok evde ve açık alanda değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Boş zamanlarında kitap, dergi ve gazete okuyarak, spor yaparak ve televizyon seyrederek geçirdikleri görülmektedir. Boş zaman faaliyetlerini, stresten63 uzaklaştıkları ve arkadaşlarıyla birlikte olabildikleri için tercih ettikleri görülmektedir. Boş zaman faaliyetlerine katılımları kişiliği ve iş verimlerini olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir. Katılımcıların, vekil olduktan sonra boş zaman faaliyetlerine katılımlarının azaldığı tespit edilmiştir. Boş zaman faaliyetlerine, yeterli vakitlerinin olmadığı ve programlanmn uymadığı için katılamadıkları tespit edilmiştir. Milletvekilleri daha fazla boş zamana sahip olmak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The purpose of this study is to find out how and where the parliamentarians' spending their leisure times and determine the effects of this actions to the working performance. For this purpose, the literature concerning to this is reviewed and required information about research problem is given. Besides a quastionaire is used and searching a solution to research problem by this quastionaire. The population of the study was being from 22nd term all parliamentarians of Turkish Parliament. The sampling was created from 111 volunteer parliamentarians which joined the research. In research; frequency, percentage and in P =.05 meaning level chi square (X2) test was used. Data evaluation and finding analized values was made by Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows (11.0), static package program. According to research data; parliamentarians, % 96.4“man”, % 39.6 in“51-60 age”group, % 97.3“married”, % 88.3“1st term”parliamentarian, % 55.0 had“university degree”and % 66.7 were“businessmen”before being parlamantarian, results was determined, % 73.9 of parlamantarians don't use the sport facilities regularly. % 58.6 of parlamantarians don't join the leisure time activities, (% 51.4) join leisure time activities for being away from daily stress and (% 39.4) being together with their friends. As a result; parlamantarians haven't got enough leisure times, they spend leisure times at home or outside. In leisure times they read books, journals, newspapers, have sport activities and watch television. They prefer leisure times activities for being away from daily life stress and being with friends. Leisure times65 activities make their personality and working performance positive effects. After being parlamantarian joining leisure times activities goes down. Lack of joining leisure times reasons are having not enough time and not suitable for their programme. The parlamantarians said that they are wanting to have more leisure times.