Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Yönetici personelinin örgütteki iş analizi ve uygulamalarına ilişkin görüşleri üzerine bir araştırma
A study on the wiews of the management personnel of the directorate general of youth and sports related to work analysis and its applications
- Tez No: 157121
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
107 ÖZET Bu araştırmanın amacı; Gençlik Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında görev alan yöneticilerin insan kaynakları yönetimine bağlı iş analizi üzerine görüşlerinin alınması ve teşkilat içerisinde iş analizi uygulamalarına verilen önemin tespit edilmesidir. Bu amaçla, ilgili literatür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evreni; Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nde görev yapan Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Spor Federasyonlarının Genel Sekreterleri ve Genel Müdürlük Şube Müdürleri düzeyindeki yönetici personelinden oluşmaktadır. Araştırmada verilerin çözümlemesinde tek yönlü varyans analizi yapılmış; frekans yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır. Yönetici personelin, % 88.1' nin erkek, %58.3'ünün 41-50 yaş, %64.3'ünün bir fakülte mezunu olduğu ve de %42.9 9 yıl ve üzeri süredir şu anki görevinde bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca“kurumumuzda iş tanımları ve iş analizleri personel seçiminde etkili oluyor”ifadesine % 53.6 sının kısmen,“kurumumuza uygun eleman seçimi yapılmaktadır”ifadesine %56.0 lık bir oranla kısmen katıldıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak Gençlik Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatı yöneticilerinin iş analizi ve uygulama konusundaki görüşleri değerlendirildiğinde, yöneticilerin insan kaynaklan yönetimi uygulamasına gerekli önemi yeterince vermedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY The aim of this study was to determine opinions of directors in control committee of the General Directory of Sports and Youth on a work analyze related to human source managing and to understand the importance of work analyze practices in the committee. With this aim some necesarry information was given by reweiving of some literatures related with this subject. Also a questionare was applied to find some solutions for the problem of this search. The population of the study involved general manager assistans, chamber presidents, general secreteries of sport federations and managing personnel at the level of branch director in the General Directory of Sports and Youth In the research in evavlating datas one way variance analysis has been carried out, frequency, percentage and mean valves have been used. ît is determined that, %88,1 of the managing personnel was man, %58,5 was between the ages of 41-50, %64,3 was pradusted from faculty and %42,9 has been working at the current jobs over 9 years. Also %53,6 of the personnel was partly apreed on“ in our association work definitions and work analyzes is affective on personnel choose”term, and % 56,0 of the personnel was partly apreed on“ in our association favourable member selection is performed”term. İn conclusion, when the managers of the central committee of General Directory of Sports and Youths opinion about work analyze and its practice, is evaluated, it was determined that directors are not giving enough importance to managing the human sources.