Spastisitenin değerlendirilmesinde Ashwort ölçeği ile izokinetik ölçümlerin korelasyonu ve postürün spastisitenin değerlendirilmesine etkisi
- Tez No: 157162
- Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada diz fleksör ve/veya ekstensör kas gruplarında spastisitesi olan spinal kord yaralanmalı hastalarda spastisitenin Ashworth ölçeği ile değerlendirilmesinde değerlendiriciler arası güvenilirlik, Ashworth değerleri ile izokinetik dinamometre ölçümleri arasındaki korelasyon ve iki farklı pozisyonun izokinetik ölçümler üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya S.Ü. Meram Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran, Ashworth ölçeğine göre 1-3 düzeyinde spastisitesi olan 23 spinal kord yaralanmalı hasta (17 erkek, 6 kadın ) ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey (12 erkek, 8 kadm ) alındı. Hastaların alt ekstremitelerindeki spastisite bir hekim ve bir fizyoterapist tarafından değerlendirilerek kaydedildi. Daha sonra software destekli izokinetik test ve egzersiz sistemi ( Biodex System 3 Pro, ABD ) kullanılarak, sürekli pasif hareket modunda ( CPM ), 10 ve 1207sn açısal hızlarda, oturur ve supin pozisyonlarda izokinetik değerlendirmeler yapıldı. Pasif harekete direnç, her iki hızda ve eklem hareketinde negatif maksimum ekzantrik pik tork ve ortalama pik tork değerleri olarak kaydedildi. Ashworth ölçümlerinde 2 değerlendirici arasındaki uyum orta düzeyde bulundu ( k = 0.642, k = 0,573 ).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The interrater reliability of the Ashworth scale in spasticity and the correlation between Ashworth scale and isokinetic dynamometric assessment and the effect of posture on the isokinetic dynamometric assessments have been investigated in this study. The study group consisted of 23 spinal cord injured patients with Ashworth grade 1-3 spasticity (17 men, 6 women ) and 20 healthy persons (12 men, 8 women ) were taken as a control group. The spasticity of the knee extensors and/or flexors have been assessed by the same physiotherapist and the same doctor according to the original Ashworth scale. A commercially available computerized isokinetic dynamometre ( Biodex System 3 Pro, USA ) was used to quantify spasticity at 10-120°/sn velocities in sitting and supin positions. The resistance to passive motion was determined as negative maximum eccentric peak torques and average peak torques. The interrater reliability of the Ashworth scale in spasticity have been found intermediate ( k = 0,642, k = 0,573 ). There was a positive correlation between Ashworth scores and the isokinetic assessments in knee flexors and extensors at especially 120°/sn velocity ( p < 0,005 ). This correlation was higher between the doctor's Ashworth results in knee extensors and the physiotherapist's Ashworth results in flexors and isokinetic assessments in 120 °/sn velocity ( p < 0,01, p < 0,001 ). The correlation between Ashworth scale and isokinetic dynamometric assessments of the flexors in sitting position and extensors in supin position at 120°/sn velocity was higher. In both velocities the maximum and average peak torque values in sitting position were significantly different from in supin position in patient and control groups ( p < 0,05). The maximum and average peak torque values were both significantly higher in spastic patients than in controls ( p = 0,000 ). 52This study in which the interrater reliability of the Ashworth scale was intermediate there was a positive correlation between Ashworth scores and torque values. The posture affects this correlation. There were significantly higher correlations between Ashworth scores and the isokinetic assessments of flexors' in sitting position and extensors' in supin position. 53