Kronik boyun ağrısı ile ilişkili faktörlerin irdelenmesi
Investigation of factors associated chronic neck pain
- Tez No: 157167
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Kronik boyun ağrısına çok sık rastlanır ve genelde çalışan populasyonda dizabilite kaynağıdır. Kronik boyun ağrısı birçok farklı klinik terimle tanımlanmasına rağmen, altta yatan patofızyoloji net olarak bilinmemektedir. Boyun ağrısı birçok faktörün etkisi ile oluşur. Bazıları hastanın kendine ait (eşlik eden hastalık, psikososyal etmenler), bazıları ise çevresel (meslek, ergonomi) faktörlerdir. Bu görüşten yola çıkarak, çalışmamızda kronik boyun ağrısı ile ilişkili faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızı 20-60 yaş grubunda olan ve en az 6 aydır kronik boyun ağrılı, dahil etme ve dışlama kriterlerimize göre belirlenen 1 00 hasta üzerinde yaptık. Tüm hastalardan, karakteristik veriler, ağrı şiddeti, ağrının süresi, maksimum ağrının yeri, ağrıyı azaltan ve artıran faktörler sorgulanarak veriler saptandı. Psikolojik veri KıSA sorgulaması ile elde edildi. Radyolojik inceleme Cobb açılarının değerlendirilmesi ile yapıldı. Servikal hareket CROM (cervical range of motion) aleti ile ölçüldü. Hastaların fonksiyonel kısıtlılığı boyun dizabilite indeksi ile değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, hastalık süresi, ağrının şiddeti, algometrik ölçüm ortalama değeri, boyun dizabilite yüzdesi, Cobb açıları ve CROM aleti değerleri arasındaki ilişki araştırıldı. Bu çalışmada kronik boyun ağrısının servikal eklem hareket açıklığı değerleri, dizabilite skoru, karakteristik, psikososyal ve mesleksel faktörlerle ilişkili olduğu tespit ettik. Kronik boyun ağrısını değerlendirmek için çok yönlü ölçüm yöntemlerinin kullanılmasının teşhis, tedavi ve tedavinin takibinde yararlı kliniksel belirteçler olduğu kanaatindeyiz. 69
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF FACTORS ASSOCIATED CHRONIC NECK PAIN SUMMARY Chronic neck pain is widely prevalent and a common source of disability in the working-age population. Although chronic neck pain can be defined in clinical terms, the underlying pathology and pathophysiology are largely unknown. Neck pain is complicated by many factors. Some of these factors are intrinsic to the patient (ie, concurrent medical or psychosocial factors), and some are environmental (ie, occupational, ergonomic). Taking the importance of this clinical picture into account, we assessed the factors associated chronic neck pain. The study was performed on the 100 patients who met the inclusion-exclusion criteria with 20 to 60 years of age and reported chronic neck pain of at least 6 months' duration. The main variables collected for each patient were the following: the characteristic values, the current intensity of pain, duration of pain, and localization of maximum pain, factors that relieve or exacerbate pain. The psychometric data were gathered through the KiSA (Brief PHQ). Radiological investigations were performed so as to assess Cobb's angles. A cervical range-of-motion (CROM) device was used to assess cervical motion. The disabilities of each patient were evaluated by Neck Disability Index. The correlations between age, sex, body mass index, disease duration, intensity of pain, mean value of algometric measurements, neck disability score, Cobb's angles, CROM device values were assessed. We have revealed that the following factors are associated with chronic neck pain; cervical range of motion values, disability score, characteristic, psychosocial and work- 70related factors. We believe that the evaluation of chronic neck pain with many-side measurement methods might be useful clinical indicators of diagnosis, treatment and monitor of treatment outcome. 71