Mental retardasyonlu çocuklarda fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi
Examining the physical activity and physical fitness at the children with mental retardation
- Tez No: 157186
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERYAL VEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET SONAY VEREL Yüksek Lisans, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Teaz Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Feryal Subaşı Bu çalışmada; Mental Retardasyonlu ve Sağlıklı Olguların her ikisinde de beden kitle indeksi değerlendirilmiştir ve olguların Fiziksel Uygunluk seviyeleri karşılaştınlmıştır. Bu mevcut çalışma 80 denek üzerinde uygulanmıştır. Bu toplam populasyon iki gruba ayrılmıştır. İlk grup Mental Retardasyon'lu olgulardır (N=40, yaş 12,38±2,37, 23 erkek/ 17kız). İkinci grup ise sağlıklı olgulardır (N=40, yaş 12,00+2,09, 18 erkek/22 kız). Mental Retardasyonlu ve Sağlıklı Olgulara, Fiziksel Uygunluk seviyelerini belirlemek amacıyla vücud kompozisyonu, otur-uzan testi (sit and reach), abdominal kas endurans testi (sit-up; 1 dakika yapılan mekik sayısı), uzun atlama testi, flamingo denge testi, 50 Dash koşu testi, 300-yard koşu/yürüme testi uygulanmıştır. Vücut yağ yüzdesi; Slaughert' denklemi ile (subscapula, triceps) hesaplanmıştır. Beden kitle indeksi (BKİ)' nin hesaplanması için (vücud ağırlığı (kg)/ boy uzunluğu (m)2) vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SONAY VEREL Master of Science of Philosophy Supervisor; Yrd. Doç. Dr. Feryal Subaşı The purpose of the study were to a) examine the determinants of body mass index both in healthy subjects and in mental retarded subjects b) compare the physical fitness components of the healthy and mental retarded subjects. The present study was carried out on a sample of 80 ( age, boys / girls). This total population was composed of two groups of the subjects; a group of mental retarded subjects (N= 40, age 12,38+ 2,37 yr, 23boys/ 17girls),the other group of healthy subjects (N= 40 age age 12,00± 2,09 yr, 28boys/ 12girls). Subjects were evaluated for physical fitness by body compositions, sit and reach, sit-up in 1 min, standing broad jump test, static balance, 50- dash running, 300-yard running/ walking. Percent body fat (%BF) was computed by Slaughter' s equations (subscapula, triceps). Body mass index ( BMI) was calculated (body mass (kg) / height (m)2) using weight and height measures, height and weight both measured without shoes. Test results indicated that % BF, sit and reach, sit -up in 1 min, standing broad jump, static balance, 300-yard running/walking were statistically different in boys with mental retarded and healthy (p=0,00). We found also that sit -up in 1 min, standing broad jump,static balance, 50 dash running, 300-yard running/ walking were statistically different in girls with mental retarded and healthy (p=0,01). In the study, Body mass index was statistically positive associated with sit-up in 1 min standing broad jump test, 50- dash running. In the subjects (p=0,07, p=0,01, p=0,02 ).Using the stepwise regression analysis, the results indicated that gender, level of the mental retardation were found to be predictors of BMI in subjects with mental retarded ( p= 1,14, p=0,00). Key words :mental retardation, physical fitness, body mass index, percentage of body fat. Ill