Yaşlılıkta görülen ayak deformitelerinin denge ve yürüme üzerine olan etkisi
The effect of foot deformities on balance and gait in old age
  1. Tez No: 157192
  2. Yazar: DİLŞAT ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Ersoy A.D., Yaşlılıkta görülen ayak deformitelerinin denge ve yürüme üzerine olan etkisi. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2004. Bu çalışma yaşlı bireylerde görülen ayak deformitelerinin denge ve yürüyüş üzerine olan etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, T.C. Emekli Sandığı 75. Yıl Dinlenme ve Bakımevi'nde yaşayan 60 yaşlı birey seçilmiştir. Çalışmada, 65-93 yaş arası (77,07±6.83) 25 erkek 35 kadın birey yer almıştır. Değerlendirmede bütün bireylerin kişisel özelliklerini belirten hikayeleri alınmış, postür analizleri, ayak değerlendirmeleri yapılmış, denge ve yürüyüşleri incelenmiştir. Ayak değerlendirmesinde, deformite puanlaması ve fonksiyonellik düzeyini belirleyebilmek için Maryland ayak skalası kullanılmıştır. Denge, Berg'in denge skalası ile değerlendirilmiştir. Yürüyüş değerlendirilirken yürüyüş parametreleri ve yürüyüş anormalliği skoru (GARS-Gait Abnormality Rating Score) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ersoy A.D., The effect of foot deformities on balance and gait in old age, Hacettepe University. Healty Science Instute, School of Physical Therapy and Rehabilitation. Master of Science Thesis, Ankara, 2004. This study was carried out to analyze the effects of foot deformities on balance and gait in elderly people. For this aim, 60 elderly people who has been living in 75. Yıl Resting ve Nursing Home which committed to T.C. The Retirement Fund were included in the study. A total of 60 elderly people consisted of 35 women and 25 men aged between 65-93 years (77.07±6.83) were included in this study. In foot assessment, Deformity Scale and Maryland Foot Scale for functionality of foot were used. Berg's Balance Scale was used to assess balance. For assessing the gait, gait parameters and Gait Abnormality Rating Score (GARS) were used.