Halluks valgus deformitesinin yaşlı bireylerde denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of hallux valgus deformity on balance and quality of life in elderly individuals
  1. Tez No: 610739
  2. Yazar: RÜVEYDE DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, halluks valgusun yaşlı bireylerde denge ve yaşam kalitesi üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Halluks valgus birinci metatarsın mediale, birinci falanksın laterale deviasyonu sonucu görülen ayak deformitesidir. Yaşlanmayla birlikte bireylerde halluks valgus görülme sıklığı artmaktadır. Yaşları 65 ile 95 arasında değişen, 30 halluks valgusu olan ve 30 halluks valgusu olmayan birey toplamda 60 kişi çalışmaya gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan bireylerin demografik özellikleri Katılımcı Değerlendirme Formu ile kaydedildi. Halluks valgus açısı gonyometre ile ölçüldü. Halluks valgus sınıflandırması için Manchester Skalası, yaşam kalitesi değerlendirmesi için Short Form 36 ve Amerikan Ortopedik Ayak-Ayak Bileği Derneği-Halluks MTF-İF Skalası, denge değerlendirmesi için tek ayak üzerinde durma testi, tandem duruş testi, Berg Denge Ölçeği, fonksiyonel uzanma testi, zamanlı kalk yürü testi, düşme değerlendirmesi için Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği, ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of hallux valgus on balance and quality of life in elderly patients. Hallux valgus is a foot deformity caused by medial deviation of first metatarsal and lateral deviation of first phalanx. The incidence of hallux valgus increases in individuals with aging. The study included 60 volunteers with 30 hallux valgus and 30 without hallux valgus individuals aged between 65 and 95. Demographic characteristics of the participants were evaluated with Participant Evaluation Form. Hallux valgus angle was measured with a goniometer. Manchester Scale was used for Hallux valgus classification. Short Form 36 and American Orthopedic Foot and Ankle Society-Hallux MTF-IF Scale was used for quality of life assessment. One leg stand test, tandem stance test, Berg Balance Scale, functional reach test, timed up and go test were used to measure balance assessment. Tinetti Falls Efficacy Scale for fall evaluation and Visual Analogue Scale for pain evaluation were used in this study.