Üniversite öğrencilerinin boş zaman alışkanlıklarının incelenmesi (Kırıkkale Üniversitesi örneği)
Evaluation of leisure habits of university students in Kırıkkale University
  1. Tez No: 157240
  2. Yazar: BURHAN BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Boş zamanların değerlendirilmesi, bir deneyim biçimi, bir eğitim safhası ve duyguların boşalımım sağlayan bir yoldur. Boş zamanlan değerlendirme insanlar için bir ihtiyaçtır. Boş zamanların değerlendirilmesi, insanın içinde bulunduğu her yaş döneminde öenmle ele alınması gereken bir konudur. Ancak bireylerin kişilik gelişimlerinin büyük ölçüde biçimlendiği, yetişkinlik modelinin kurulduğu bir geçiş dönemi olarak görülen üniversite gençliği açısından etkisi daha da önemlidir. Bu araştırmanın amacı, Kırıkkale Üniversite öğrencilerinin sosyal ve ekonomik özelliklerine göre boş zamanlarını kimlerle, hangi faaliyetlere katılarak ve nerelerde geçirmeyi tercih ettiklerinin cinsiyet, yaş, gelir, anne-baba öğrenim durumu ve ailenin tutumu gibi değişkenler yardımıyla saptanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma Eylül 2002 ile Temmuz 2003 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi 'ne bağlı fakülte ve yüksek okul öğrencilerinden oluşan 800 öğrenciyle gerçekleşmiştir. Araştıröada; frekans, yüzde ve P = 0.05 anlamlılık düzeyinde kay kare (x2) testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows (11.0) istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlar, üniversite öğrencilerinin boş zamanlarım daha çok pasif faaliyetlerle değerlendirdiklerini ortaya koymuştur. Öğrencilerin en yüksek oranda tercih ettikleri faaliyet türü birinci sırada kitap okumak, ikinci sırada ise müzik dinlemektir. Öğrencilerin spora olan ilgileri daha çok izleyici düzeyindedir, aktif olarak en çok katıldıkları spor türleri ise voleybol, basketbol ve futboldur. Üniversite öğrencilerinin boş zamanlarını daha çok arkadaş gruplarıyla beraber geçirmeyi tercih ettikleri görülmüştür. 142
Özet (Çeviri)
SUMMARY Leisure activities is a part of Education, a kind of experience and a way of satisfaction. It is a need for man to have leisure activities and it is a subject to be dealt with seriously throughout all age periods. However, it plays a vital role in terms of university life that is considered as a transition period during which the individual personality developments are completed to a great extent and adult models are shaped. The aim of study is to determine the preference of Kırıkkale University students for leisure activities, mates and places with the help of variables such as sex, age, income, parents, education and family attitude. For this purpose a field research has been carried out 800 students of faculties and high schools of Kırıkkale University between September 2002 and July 2003. The resuls obtained show the fact that university students prefer passive leisure acvtivities. The most preferred leisure activities are reading and listening to music. They are interested in sports mostly as spectators. The sports they actively participate are volleyball, basketball and football. It is observed that university students prefer participating in leisure activities with their friend groups. In this study the relationship between the education level of parents and orientating their children to choose leisure activities has been analysed. It has been observed that participation rate in leisure activities is higher in well-educated families. Another result we have reached is that parents have a sex discriminational attitude when orientating their children to choose leisure activities. 143