Dokuma işkolunda ücretlerin yapısal analizi
Structure analysis of wages in textile industry
  1. Tez No: 89406
  2. Yazar: OSMAN ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÜLERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET“Dokuma İşkolunda Ücretlerin Yapısal Analizi”isimli bu tezde öncelikle, dokuma işkolunun yapısı, Türkiye'deki yeri ve önemi incelenmiş, daha sonra da bu sektördeki ücretlerin, çeşitli yönlerden analizi yapılmış, bu ücretlerin bugünü ve geleceği sorgulanmıştır. Çalışmada işkolundaki ücretler, çeşitli ülkelerdeki ücretlerle ve Türkiye'deki diğer işkollarında uygulanan ücretlerle karşılaştırılarak, dokuma işkolunda ücretleri olumsuz etkileyen parametreler belirlenip, bu parametreleri iyileştirme yollarının araştırılması amaçlanmıştır. Problemin çözümünde gerekli olan veriler; üniversiteler, işçi ve işveren sendikaları, ilgili meslek odaları, meslekî kuruluşlar ve ihracatçı birlikleri, MPM, DİE, DPT, ÇSGB, vb. kurumların; anket, rapor, süreli-süresiz yayınları ve internetteki ilgili“web site”leri, yazdı basm (gazete ve dergiler) taranarak elde edilmiştir. Yapdan çalışma sonucunda ulaşılan durum kısaca şöyledir: Türkiye'de dokuma işkolu özellikle 1980 'den sonraki ihracata yönelik kalkınma modeliyle, gittikçe artan bir öneme sahip olmuş, istihdamdaki, üretimdeki ve özellikle de ihracattaki payı ve önemi bu sektörü günümüzde ekonominin lokomotifi haline getirmiştir. Sektör; sanayi istihdamının %20'sin), GSMH'nın %10'unu, ihracatın %40'ını karşılamaktadır. Aynı zamanda Türkiye, dünyanın saydı pamuk üreticisi ülkelerindendir. Dolayısıyla sektör, tarım sektörüyle karşılıklı etkileşim halindedir. Tarım, sanayi ve ekonomide böylesine etkin olan bu sektördeki ücretler özel önem kazanmaktadır. Ayrıca bu ücretler, sektörün ekonomi içindeki ağırlığından dolayı diğer sektörleri etkileyebilecektir. Bu durumda sektördeki ücretlerin iyileştirilmesi diğer sektörler ve tümüyle sanayi ve ekonomi için de bir ivme olacaktır. Sektör tamamen dış pazarlara açık olduğundan, uluslar arası rekabet koşullarıyla bağlıdır. Bu rekabette“kalite”,“zamanında teslim”ve özellikle“fiyat”önemlidir. Ücret, fiyatın içinde bir“işgücü maliyeti”dir. Diğerleri ise“hammadde”,“enerji”,“sermaye”maliyetleridir. Rekabet ederken ücretleri iyileştirebilmek; diğer üç maliyeti düşürebilmek ve verimliliği artırabilmekle mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this dissertation, titled“Structure Analysis of Wages in Textile Industry”, firstly the structure of textile industry and its significance in Turkey was studied then wage structure of this sector was analyzed. Afterwards the present and future of wages were investigated. The purpose of the study was to search ways of amendment for the parameters which affect wages unfavorably in the industry. Comparison of domestic industrial wages with various countries were also aimed. The necessary data was obtained by reviewing the publications, reports, questionnaires and web sites of universities, labor unions, occupational chambers, professional institutions, National Productivity Center (MPM), State Institute of Statistics (DİE), State Planning Organization (DPT), Ministry of Labor and Social Security (ÇSGB) and other organizations. The results are as follows: The textile industry in Turkey has acquired importance increasingly after 1980's. It has become the locomotive of the national economy. The share of that industry in total exports has grown to more than 40%. It also provides 20% of industrial employment and 10% of Gross National Product. At the same timq, Turkey is among the world's outstanding cotton producing countries. On account of that, the textile industry is in a state of interrelationship with the agricultural sector. Wages bear special significance in that industry which is such influential in agriculture, overall industry and economy. Besides, these wages can affect other industries within the economy. In that case, amendment of wages in textile sector, will be a driving force for other sectors in the economy at large. Since the textile sector is open to foreign markets entirely, it is bound with international competition conditions. In that competition,“quality”,“timely delivery”and particularly“price”is important. Wage is a“labor cost”in the price. Others are“raw material”,“energy”and“capital”costs. It is possible to improve wages while competing within the industry only by decreasing the other costs and through increasing productivity.