Temel becerileri içeren özel beden eğitimi program tasarısının okulöncesi 6 yaş çocukların motor beceri erişileri üzerine etkisi
Effects of physical education draft program inculiding basic skills on motor skill achievement of 6 years old preschool children
- Tez No: 157241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu araştırmada, okulöncesi 6 yaş grubunda uygulanan özel beden eğitimi programının çocukların motor beceri erişileri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya, 2002-2003 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Anaokuluna devam eden 6 yaş grubundan 54 öğrenci katılmıştır. îki grupla yürütülen araştırmada kontrol grubunda 26 (13 kız, 13 erkek), deney grubunda 28 (12 kız, 16 erkek) çocuk yer almıştır. İşlem süresince kontrol grubu, anaokulunda 6 yaş için yürütülen okul öncesi programa devam ederlerken, deney grubu beden eğitimi etkinliklerini özel hazırlanmış programla yürütmüştür. Motor beceri düzeylerinin ölçümünde Morris ve ark. (1980)'nın geliştirdikleri denge, sürat, çeviklik, top fırlatma, top yakalama, durarak uzun atlama motor becerilerinin değerlendirildiği motor performans testi kullanılmıştır. Grupların ön test bulgularında, denge, sürat, çeviklik, top fırlatma, top yakalama, durarak uzun atlama beceri performanslarında fark bulunmamaktadır (p>0.05). Veriler, kovaryans analizi ile test edilmiş, gruplar arasında, denge, sürat, çeviklik, top fırlatma, top yakalama, durarak uzun atlama becerilerinde deney grubu lebine anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Sonuçta, 6 yaş grubu çocuklara uygulanan özel beden eğitimi programının uygulamayan gruba göre temel motor gelişimlerini olumlu yönden etkilediği ve cinsiyete bağlı olarak ortaya çıkan değişimlerin benzer olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Motor beceri öğrenimi, okulöncesi beden eğitimi, devinişsel gelişim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the effect of physical education program on motor skill performance of six years old preschool children. In the research, 54 children at Beytepe Preschool in Hacettepe University from 6 age groups, involved within the two groups, in 2002-2003 semester. The control group consists of 26 children (13 girls, 13 boys) and the experimental group consists of 28 children (12 girls, 16 boys). Groups were selected randomly during the research. The control group attended standard preschool education program and the experimental group attended physical education program. Two groups of children were tested on basic motor performance level. Motor test items designed by Morris et al. (1980) were used on the subjects. To analyze the data, independent simple test was used, for homogeneity of the groups in balance, scramble, catching, speed run, standing long jump and tennis ball throw for distance. No differences were found between the groups performances at the beginning of the program (p>0.05).