Seramik Eğitimi veren ortaöğretim kurumlarında temel seramik eğitimi dersi öğretim programı amaçlarının değerlendirilmesi (alan araştırması)
Evaluation of the aims of bacis ceramics education syllabus in vocational secondary schools (branch research)
  1. Tez No: 159025
  2. Yazar: YASEMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ AYDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Seramik alanı programı ile bireylere öncelikle temel bilimleri içeren bilgi ve becerileri kazandırmanın yam sıra çağımızın gereği olan insan ilişkileri iletişim kurabilme değişimlere ve teknolojiye uyum sağlaya bilme sistemleri anlayıp kullanabilme yeterliklerini kazandırmak amaçlanmaktadır. Programın genel amacı; bireylerin temel yeterlikler üzerine, temel mesleki bilgi ve becerilerle donatılmasını sağlamaktır. Araştırmada Anadolu Kız Meslek Liseleri, Kız Meslek Liselerinde, lise birinci sınıfta okutulan Temel Seramik Eğitimi dersi seramik eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Temel Seramik Eğitimi; Seramik alanında yer alan mesleklerin ve mesleklere ait genel bilgilerin ve becerilerin öğretildiği bir ders konumundadır. Temel Seramik Eğitimi dersi öğrencilere ;seramikte kullanılan ham maddeler,çamur hazırlama, şekillendirme, kurutma, pişirme, sırlama, endüstriyel yöntemle üretim yapma teknikleri ve kalite ayrımları ile ilgili bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada Temel Seramik Eğitimi dersinin özel amaçlarının gerçekleştirilmesine ilişkin güçlüklerin ve nedenlerin belirlenmesi ve problem durumu olarak görünen hususlarda önerilerde bulunarak, yapılması gerekenlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu araştırmada; Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Liseleri dokuzuncu sınıfında okutulan Temel Seramik Eğitimi dersi özel amaçlarının gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşleri, dersi okutan öğretmenlerin, meslekî kıdem, öğrenim düzeyi, görev yaptıkları okullar ve hizmeti içi eğitim alma durumlarına göre özel amaçların gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşleri arasındaki anlamlılığa bakılmaktadır. Araştırmanın evrenini; Türkiye genelinde 2003/2004 öğretim yılında eğitim öğretime açık bulunan, seramik alam olan Anadolu Kız Meslek Lisesi ve Kız Meslek Lisesi ve bu liselerde görev yapan seramik öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem; Ankara, Kütahya, Balıkesir, Bilecik, Eskişehir, İstanbul, îzmir ve Kocaeli olmak üzere sekiz İl olarak belirlenmiştir.11 Araştırma sonucunda Temel Seramik Eğitimi dersi öğretmenlerinin bu dersin özel amaçlarının ünitelerin bir kısmında“orta”düzeyde ünitelerin diğer bir kısmmda ise“çok”düzeyde gerçekleştiği görüşünde oldukları görülmektedir. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim alıp almama durumlarının görüşlerine bir etkisinin bulunmadığı, ayrıca meslekî kıdem bakımından da görüşleri arasında dikkate değer bir farkın ortaya çıkmadığı anlaşılmaktadır. Öğretmenlerin görev yaptıkları okullara göre görüşleri değerlendirildi zaman ise, bazı üniteler ve maddelerde anlamlı farklılık görülmekte olup öğretmenlerin açık uçlu sorulara yeterli cevabı vermemelerinden dolayı bu duruma yol açan nedenin ne olduğu tam olarak ifade edilememekle birlikte bu farklılığın öğretmenlerin, Anadolu Kız Meslek Lisesindeki teknik donanım ve araç-gerecin Kız Meslek liselerinden daha iyi ve yeterli bulmalarının bir sonucu olarak görülebileceği gibi bu durumun Anadolu Kız Meslek Liselerine gelen öğrencilerin sınav sistemiyle seçilmesinden dolayısıyla programa daha gelirken basan puanlarının iyi olmasından kaynaklandığım düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The objectives of the ceramics program is to gain individuals the human relations, communications skills and adopt them to changes in technology and development, make them understand and use these systems as a requisite of our era, apart from gaining them the knowledge and skills including the basic sciences. The general objective of the program is to put basic professional knowledge and skills over basic talents of individual. In the research, Basic Ceramics Education taught at Anatolian Girl's Vocational High School, Girl's Vocational High school and 9th grades of High Schools form the base of Basic Ceramics Education. Basic Ceramics education; is a course teaching professionals and general information and skills related to the profession in ceramics field. Basic Ceramics Education course targets teaching the students knowledge and skills related to ; raw materials used in ceramics, mud preparation, shaping mud, drying, cooking, glazing, manufacturing by industrial techniques and quality discriminations. In this research; meaningfulness between the opinions regarding the realization of specific course targets of Basic Ceramics Education taught at 9th grade of Anatolian Girl's Vocational and Girl's Vocational High Schools and the opinions regarding the realization of specific targets based on the lecturers, their professional levels, educational levels, schools they have given services and their in service educational levels are studied. Anatolian Girl's Vocational and Girl's Vocational High Schools active and having ceramics course in the education period of 2003/2004 and ceramics teachers giving service in these high schools form the environment of the study. For instance; eight provinces as Ankara, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Istanbul, Izmir and Kocaeli have been determined. As a result of the research it has been observed that the Basic Ceramics Education teachers have an opinion that the specific objectives of the course has been realized in“medium”level in some of the course units being taught at schools and in“high”level in the remaining units. It has been explicitly understood that there is no effect of in service education levels of teachers on their opinions, and furthermore no great differences occur between their opinions in point of their professional levels. When the opinions of teachers are evaluated according to the schools they give service to, meaningful differences has been observed in some of the course units and items but as the teachers are far from giving concrete answers to open ended questions, the underlying reasons were not clearly defined, nevertheless the reasons may result from the facts that teachers find the technical equipment and supply conditions of Anatolian Girl's Vocational High Schools better compared to Girl's Vocational High Schools and also it is considered that the students accepted to Anatolian Girl's Vocational High Schools are selected by an examination system and these students have higher success levels while entering the school.