Laktasyon evresindeki sıçanlarda obstrüksiyon sonrasında ve yeni doğanlarda ince bağırsak yapısal değişikliklerinin incelenmesi
The investigation of structural changes in intestines in newborn and in rast at lactational period after intestinal obstruction
- Tez No: 157317
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
93 VI. ÖZET Bağırsak tıkanıklığı lürnenin kısmen ya da tamamen tıkanması olarak tanımlanmaktadır. Bunun sonucunda bağırsak içeriği lümenden geçemez. İnsanlarda kendisini kramplar, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma ile gösterir. Literatürde mesane ureter ve ince bağırsak üzerinde denysel kısmi obstrüksiyon uygulanan çalışmalar bulunmaktadır. Deneysel kısmi obstrüksiyonda organın çevresi 1-2 mm'lik genişlik olacak şekilde ince bir parafîlm ile çevrelenir ve ipek bir iplikle sabitlenerek gerçekleştirilir. Obstrüksiyon uygulanan organlarda birtakım yapısal bozulmaların ortaya çıktığı bilinmektedir Bizde çalışmamızda, bağırsak mukozasında bir takım değişikliklerin olaylandığı süt verme evresindeki sıçanların ince bağırsaklarına uyguladığımız deneysel kısmi obstrüksiyonun ince yapı düzeyindeki ve deneklerin yavrularına etkilerini araştırmayı amaçladık. Süt verme evresinin 7. ve 14. günlerinde ince bağırsak obstrüksiyonu uyguladığımız deneklerden ve yavrularından alman ince bağırsak dokuları TEM ve SEM çalışmaları için alışılagelen takip yöntemleri uygulandı. Elde edilen TEM ve SEM görüntülerinde obstrüksiyon uyguladığımız deney gruplarında SEM düzeyinde villuslar arasında geniş boşluklar ve yüzeyde bozulmalar gözlemlerken, TEM düzeyinde ince bağırsak mukozasında mikrovillus yapısmda bozulmalar ve kas tabakasında hipertrofi olaylandığını saptadık. Deneklerin yavrularında da emilim mekanizmasında bozulmalara neden olduğunu gözlemledik.94 Sonuç olarak ince bağırsak mukozasında bir takım değişikliklerin olaylandığı süt verme evresinde sıçanların ince bağırsaklarına uygulanan kısmi obstrüksiyonun süt verme evresindeki değişikliklere ek olarak ince bağırsak mukozasında ve kas tabakasında dejeneratif etkilere neden olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
95 VII. SUMMARY Intestinal obstruction is described as obstruction of the lumen partially or totally. As a result of this ingesta can not pass through the lumen. This situation significated itself as stomach ache, crap and vomit on human beings. In litrature there are some researces which are the application of experimental partial obstruction on bladder, ureter intestine. In experimental partial obstruction the area of organ is covered by a thin parafilm and fixed with a silk fiber. It is known that some structural deformation occurs on organs which are disposed. In our study, we aim to determine the ultrastractural effects of experimental partial obstruction on small intestine of rats, having some variation on intestinal mucosa in their lactational period. For the TEM and SEM reserachs, coventional examination procedures are applied to to intestinal tissues which are obtained fromrats and their young animal, that exposed to intestinal obstruction at the 7th and 14 * days of lactational period, after 14 and 21 days. On the SEM examination it is observed thatwide space among villus and deformation on the surface. On the other hand on the TEM examination it is observed that deformation on the microvillus structure and hypertrophy on musclar coat of intestinal mucosa. As a result of, application of intestinal obstruction to the rats in the lactational period - also having some variations at intestinal mucosa causes degenarative variation on intestinal mucosa and musclar coat.