Sporun topluma yaygınlaştırılması açısından okul sporları (beden eğitimi öğretmenlerinin görüşleri üzerine bir araştırma)
Sport schools widespreading sport in to society (a study focused on opinions of physical education teachers)
- Tez No: 157422
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
-173- ÖZET Bu araştırmanın amacı; sporun topluma yaygınlaştırılması açısından okul sporları ve uygulayıcıları olarak ta beden eğitimi öğretmenlerinin okul sporlarındaki bazı konulara ilişkin görüşleri incelenmiş ve yapılan uygulamalar açısından bazı öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ; ilgili literatür incelenerek araştırma problemine ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında beden eğitimi öğretmenlerine bir anket uygulanmış ve anketten elde edilen bulgularla araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini M.E.B bağlı okullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise Ankara'da 2002-2003 eğitim öğretim döneminde görev yapan 546 beden eğitimi öğretmeni arasından tesadüfi yöntemle seçilmiş 347 beden eğitimi öğretmem oluşturmuştur. Araştırmada; frekans ve yüzde dağılımları bulunmuş, ayrıca beden eğitimi öğretmenlerinin görüşlerinin değerlendirilmesinde ki-kare, t-testi ve anova testleri kullanılmış, verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS istatistik paket program kullanılmıştır. Sonuçta; beden eğitimi öğretmenlerinin, haftalık beden eğitimi ders saatlerini yetersiz buldukları, okul sporlarının ülke sporuna katkı sağlayacağı, okul sporlarında maddi sıkıntı, tesis sorunu ve idari sorun yaşadıkları, sporun topluma yaygınlaştırılmasında ve öğrencinin akademik başarısının artırılmasında okul sporlarının etkili olacağı, spor uzmanlık alanlarındaki dağılımının dengesiz olduğu, okul dışında spor alanında yeterince görev alamadığı, ders dışı sportif etkinliklere yeterince zaman ayırdığı, öğrencilerini spor branşlarına yönlendirdikleri sonucuna varılmıştır. Buna göre okul sporlarının ülke sporuna katkısının normal şartlarda oluşmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-174- SUMMARY The purpose of this study was to examine some opinions of physical education teachers on school sports concerning to disseminating sport to the society and to give some suggestions about the applications. With this aim some necessary information was given by reweiving of some literatures related to this subject. Also a questionare was applied to physical education teachers to find some solutions for the problem of this research. The scope of the study was formed with the teachers employed in schools which are affiliated to Ministry of Education and the sample has included the 347 physical education teachers who had been chosen randomly from the mass forming with 546 teachers employed in Ankara in 2002-2003 season. As statistical analysis in evaluation at opinions of physical education teachers, frequency, percentage of data, K-square, t-test and Anova tests were done by SPSS stastical program. As a result, it has been determined that physical education teachers thought; their course's hours were not enough, school sport could contribute to dissemination of sport, sport in the country has some problems related to materials sport facilities, and management, school sports were very effective to dissemination of sport into society and improving the students grades, the distrubution of sport specialists in to the area were not sufficient. To give enought time for sport facilities into out of courses and orienting their students to sport branches were also the opinions determined. In this respect it could be said that school sports have no contribution to the sport in country in normal conditions.