Türkiye Süper Lig'in Avrupa'nın en büyük 5 futbol ligi ile karşılaştırmalı analizi
The comparati̇ve analysi̇s of Turki̇sh Super League wi̇th Europe's big 5 football eagues
- Tez No: 656155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İLKER KERKEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Süper Lig ile UEFA sıralamasına göre Avrupa'da ilk 5 sırada yer alan ülke liglerinin futbola özgü temel değişkenlerinin, istatistiklerle karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. Çalışmada Türkiye Süper Lig (n=9), İspanya La Liga (n=9), İngiltere Premier Lig (n=9), İtalya Serie A (n=9), Almanya Bundesliga (n=9) ve Fransa Lig 1 (n=9)'de 3 sezonda (2015/2016, 2016/2017, 2017/2018) ilk 3 sırada yer alan takımların oynadığı bütün müsabakalardaki 17 ana değişkene bağlı 78 alt değişkene ait veriler ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Değerlendirmede istatistik yöntemlerden Tek Yönlü ANOVA testi, farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirleme ise Post-hoc testlerinden Scheffe analizi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda Türkiye Süper Lig takımlarının atılan ve yenilen goller, pas, topa sahip olma, hücum ve savunma etkinlikleri, atılan şutlar, top kazanma ve hamleler gibi futbol oyununun belirleyicisi olan temel değişkenlerde; Avrupa'da ilk 5 sırada bulunan üst düzey liglerin (İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa) oldukça gerisinde olduğu belirlenmiştir. Buna karşın Türkiye Süper Lig takımlarında faul ve sarı kart gibi futbol oyununu yavaşlatan ve sportmenlik dışı kabul edilen eylemlerin sayısının İspanya, İngiltere, İtalya, Almanya ve Fransa liglerindeki takımlardan çok fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak altyapıdan başlanarak antrenmanlarda futbolun temel parametrelerine yönelik egzersizlere daha fazla yer verilmesinin futbolun gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, according to UEFA ranking with Turkey Super League is a comparative analysis of the key variables specific to football matches in the league in the first 5 countries in Europe statistic. Turkey Super League in the study (n= 9), Spain La Liga (n= 9), English Premier League (n= 9), Italy Serie A (n= 9), German Bundesliga (n= 9) and the French League 1 (n= 9), the data of 78 sub-variables related to 17 main variables in all competitions played by the top 3 teams in 3 seasons (2015/2016, 2016/2017, 2017/2018) were evaluated separately. Turkey with the most advanced European football leagues to determine the difference between the five One-Way ANOVA tests and determine which group the difference stems from the posthoc test Scheffe test was used. As a result of the statistical analysis done in the study, Turkey Super League is far behind from the European major 5 football leagues (Spain, England, Italy, Germany, France) on the behalf of determining key variables, such as scored and conceded goals, pass, ball possession, attack and defense actions, shoots, regain the ball and tackles. However, it is found that Turkey Super League leads for the major 5 leagues in actions that make the game slower such as fouls, yellow cards. Furthermore, Turkey Super League has more actions than the major 5 football leagues for unfair play actions. As a result, it is thought that starting from the infrastructure, including more exercises for the basic parameters of football in training will contribute to the development of football.