Türkiye profesyonel futbol liglerindeki antrenörlerin liderlik yönelim analizi ve problem çözme becerileri
Leadership orientation analysis and problem solving skills of trainer in Turkish professional football league
- Tez No: 165066
 - Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER EKENCİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
122 ÖZET Araştırmanın amacı, Türkiye'de profesyonel olarak olan çalışan futbol antrenörlerinin liderlik yönelimlerini ve problem çözme becerilerini tespit ederek liderlik biçimleri ile problem çözme becerilerini karşılaştırmaktır. Bu sayede işe yönelik veya insana yönelik liderlerin problem çözme becerilerinin farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak ve eğer fark varsa hangi lider davranış tarzı lehinde olduğunu belirtmektir. Sonuca göre takımının lideri olan antrenörlerin hangi lider tarzını uyguladığı hususunda ve problem çözme becerilerinin farkları hakkında fikir sahibi olunacaktır. Araştırmanın evrenini, 2003-2004 sezonunda profesyonel futbol liglerinde faaliyet gösteren toplam 155 takımın antrenörleri, örneklemi ise bu takımların 132'sinde görev yapmakta olan ve tesadüfi yöntemle belirlenen toplam 221 antrenör oluşturmuştur. Örneklem grubu kendi arasında“yaş”,“iş deneyimi”ve“eğitim düzeyi”bakımından gruplandırılmıştır. Bu grupların önce liderlik yönelimleri analiz edilmiş ve sonra problem çözme beceri düzeyleri ortaya konmuştur. Gruplar arasında muhtemel farklılıklar“anova”ve“t”testi yapılarak ortaya konmuştur. Araştırmanın sonucunda, antrenörlerin %48,8'inin 37-43 yaş aralığında olduğu, %36,7'sinin 6-10 yıl iş deneyimine sahip ve %58,8'inin ise ortaöğretim (lise) mezunu oldukları belirlenmiştir. Ayrıca genelde genç olan antrenörlerin diğerlerine oranla daha iyi liderlik ve problem çözme becerisi sergilemiştir. Bunun yanı sıra eğitim düzeyi ile antrenörlerin liderlik ve problem çözme beceri düzeylerinin doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan Türkiye123 için işe yönelik antrenör tipinin problem çözme becerisi baz alındığında geçerli antrenör tipi olduğunu sonucuna varılmıştır. Nihai olarak;.“işe yönelik lider”davranışı bakımından farklı yaşlarda olan antrenörler arasında anlamlı fark çıkmış,“insana yönelik lider”davranışı bakımından ise fark çıkmamıştır.. Farklı yaşlardaki antrenörlerin problem çözme becerileri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir..“işe yönelik lider”davranışı bakımından iş deneyimleri farklı olan antrenörler arasında anlamlı fark çıkmış,“insana yönelik lider”davranışı bakımından ise fark çıkmamıştır.. Antrenörlerin problem çözme becerileri bakımından farklı iş deneyimine sahip olanlar arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.. Farklı eğitim düzeyine sahip antrenörlerin hem“işe yönelik lider”hem de“insana yönelik lider”davranışları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.. Antrenörlerin problem çözme becerileri bakımından farklı eğitim düzeyleri arasında anlamlı fark tespit edilmiştir.. Farklı lider tipi sergileyen antrenörlerin problem çözme becerileri arasında anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY The objective of this research is determining and comparing the professional soccer trainers' leadership orientations and problem solving skills. Through this, the aim is to determine the difference, if any, of problem solving skills between work oriented leaders and people oriented leaders. And also to determine in which leaders favor does this difference work. In the end there will be a general idea about the type of team training leadership and problem solving skill differences. The universe of this research is a total of 155 soccer team trainers of 2003-2004 season in professional leagues and sampling includes in 1 32 of these teams who working trainer which choose with chance methods. The sampling group has been sub grouped by the topics of“age”,“work experience”and“education level”. These groups are examined in terms of leadership orientations and problem solving skill levels. The possible differences between the groups have been determined via“Anova”and“t”test. As a result of the research; it has determined that % 48,8 of trainers are in the range of 37-43 ages, % 36,7 of them has 6-10 year work experience and % 58,8 of them are graduated from high school. Besides the young trainers are generally showing more leadership and problem solving. Adding to that it has been determining a right ratio between education level and leadership and problem solving of trainers. On the other hand for Turkey if it's taken the problem solving of trainers who aimed to work, it has reached that is the valid trainer type. As a result;125 A significant difference has been found in terms of“work oriented leadership”between trainers of varying ages. None has been found for“people oriented leadership”Significant differences have been found in terms of problem solving skill levels of trainers of different ages. A significant difference has been found in terms of“work oriented leadership”between trainers of varying work experiences. None has been seen for“people oriented leadership”. Significant differences have been found in terms of problem solving skill levels of trainers of different work experiences. Significant differences have been found in terms of both“work oriented leadership”and“people oriented leadership”for trainers of varying education levels. Significant differences have been found in problem solving skill levels for trainers of different education levels. A significant difference has been found between problem solving skill levels of trainers of different oriented leadership types.