Kreatin kullanımının futbolcularda sürat ve süratte devamlılık performans açısından etkisi
In the soccer players, effects of suing creatine on performance of speed and speed continuity
  1. Tez No: 157426
  2. Yazar: NECİP FAZIL KİSHALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAN CANTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
II ÖZET KREATİN KULLANIMININ FUTBOLCULARDA SÜRAT VE SÜRATTE DEVAMLILIK PERFORMANSI AÇISINDAN ETKİSİ Necip Fazıl KİSHALI, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Bu çalışmanın amacı, kreatin kullanımının futbolcularda sürat ve süratte devamlılık açısından performansa etkisini araştırmaktır. Çalışmamızın araştırma grubu Erzurum Birinci Amatör Kümede oynayan 14 kişiden oluşan kreatin grubu (yaş = 24.64 ± 3.97 yıl, boy = 1,77 ± 4,40 m., vücut ağırlığı = 73.28 ± 4.93 kg.) ve 14 kişiden oluşan kontrol grubu (yaş = 23.27 ± 2.89 yıl, boy =1,76 + 6,19 m., vücut ağırlığı = 69.32 ± 5.99 kg.)b olan 28 futbolcudan oluşmaktadır sürat ve süratte devamlılık performansım belirlemek için kreatin grubunu ve kontrol grubunu yükleme öncesi ve yükleme sonrası olmak üzere 34.2 m. Oluşan 7 tekrarlı sürat testine tabi tuttuk. İki grubun yükleme öncesi ve yükleme sonrası ölçümlerinde elde edilen değerlerine göre vücut ağırlıklarında kreatin grubu (73.28 ± 4.93 kg - 74.79 ± 4.97), kontrol grubu (69.32 ± 5.99 kg - 68.98 5.82). sürat testinde elde ettikleri sprint sürelerinde kreatin grubu (6.43 ± 4.93 - 6.32 ± 3.76), kontrol grubu (6.78 ± 7.15 - 6.77 ± 8.05) ve bacak kuvvetlerinde kreatin grubu (127.14 ± 4.46 - 143.92 ± 4.60), kontrol grubu (132.50 ± 5.46 - 135.71 ± 6.01) istatiksel olarak anlamlı fark p0.001 seviyesinde anlamlı fark tespit edilememiştir. Çalışmamızın sonunda elde ettiğimiz bulgular bu konu üzerinde bizden önce çalışma yapmış araştırmacıların bulguları ile genel olarak uyum içerisindedir. Gerek bizim bulgularımız, gerekse diğer araştırmacıların sonuçlan neticesinde uzun süreli kreatin kullanımının futbolcularda yüksek yoğunluktaki sürat performanslarında ve kas kuvvetinde etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT IN THE SOCCER PLAYERS, EFFECTS OF USING CREATINE ON PERFORMANCE OF SPEED AND SPEED CONTINUITY Necip Fazıl KİSHALI, Phd, Thesis Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun The aim of this study is to investigate the effect of using creatine on performance of speed and speed continuity. The research groups of our study are consisted of 14 soccer players called creatine group and still playing soccer in 1st Amateur League of Erzurum City (age = 24.64 + 3.97 years, length = 1.77 ± 4.40 meters, body weight = 73.28 ± 4.93 kg) and 14 male persons called control group (age = 23.07 ± 2.89 years, length = 1.76 + 6.19 meters, body weight = 69.32 ± 5.99 kg). Before loading and after loading, to define the performance of speed and speed continuity, the both of groups are performed the speed test of seven repetitions, (sprint distance: 34.2 meters). According to data acquired from both groups during before loading and after loading, body weights are that in creatine group (73.28 ± 4.93 kg - 74.79 ± 4.97) and in control group (69.32 ± 5.99 kg - 68.98 5.82). Also, according to both groups, period of sprints are that in creatine group (6.43 ± 4.93 - 6.32 ± 3.76) and in control group (6.78 ± 7.15 - 6.77 ± 8.05). Nevertheless, leg power is that in creatine group (127.14 ± 4.46 - 143.92 ± 4.60) and in control group (132.50 ± 5.46 - 135.71 ± 6.01). There is significance (pO.001 and p0.001) Results found in our study are shown a similarity with the results of other researcher previously performing on this subject. The results found in both our study and the other studies, are shown that using creatine in long period has influence on speed performance and muscles strengths of soccer players.