Anjiyotensin dönüştürücü enzim ACE (I/D) alellerinin belirlenmesinde konvansiyonel PCR ve Real Time PCR tekniklerinin karşılaştırılması
Comparision of conventional PCR and Real Time PCR methods to determine the ACE I/D polymorphism
- Tez No: 157445
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVDA MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ö Z E T Renin-anjiyotensin sistemi kan basıncını düzenler ve elektrolit dengesini ayarlar. Anjiyotensin dönüştürücü enzim, renin-anjiyotensin sisteminin anahtar bileşenidir. Bu enzim anjiyotensin I' i aktif oktapeptid anjiyotensin II'ye çeviren ve damar genişletici bradikinini inaktif hale getiren bir dipeptidil karboksipeptidazdır. insersiyon/delesyon polimorfizmi kromozom 17q23' de yerleşmiştir ve insan ACE geninin 16 intronunda tanımlanmıştır. ACE l/D polimorfizmi genellikle konvansiyonel PCR tekniği saptanır. Fakat son zamanlarda hızlı genotiplendirme tekniğinin geliştirilmesi ile ACE ' nin genotiplendirilmesi kolaylaşmıştır. 32 yetişkin bireye ait kan örneklerinden izole edilen DNA' lar ilk olarak bölgeye özgü ACE primerleri ile genotiplendirildi ve DD genotipini doğrulamak için bütün DNA örnekleri insersiyona özgü primerler ile çoğaltıldı ve konvansiyonel PCR ile Real Time PCR sonuçları karşılaştırıldı. Sonuç olarak 8 II genotipi, 12 ID genotipi ve 12 DD genotipi içeren 32 DNA örneğinin analizi konvansiyonel PCR ile gerçekleştirildi, ilk tur konvansiyonel PCR sonucunda yanlış genotiplendirilmiş iki ID aleli bulunmuştur. Aynı DNA örnekleri Real Time PCR tekniği ile yapılmış ve bütün genotipler uyumlu bulunmuştur. Özet olarak Real Time PCR tekniği klinik örneklerde ACE l/D polimorfizminin belirlenmesi için hızlı ve duyarlı bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
.49- 8. SUMMARY The renin-angiotensin system regulates blood pressure and maintains electrolyte homeostasis. Angiotensin converting enzyme is a key component the renin- angiotensin system. This enzyme is a dipeptidyl carboxypeptidase which converts angiotensin I into the active octapeptide angiotensin II and also inactivates the vasodilator bradykinin. An insertion/deletion polymorphism has been identified in intron 16 of the human ACE gene which localized at chromosome 17q23. The ACE I/D polymorphism usually analyze by conventional polymerase chain reaction (PCR) technique but recently, ACE genotyping to facilitate by development of rapid genotyping technique. In this study, genomic DNA was isolated from frozen blood samples. First of all, the genotyping of ACE gene was performed by site specific ACE primers. To avoid mistyping, each sample found to have the DD genotype was amplified by insertion specific primers and conventional PCR and Real Time PCR results were compared. As a result, 32 samples that including 8 II genotype, 12 ID genotype and 12 DD genotype were analysed by conventional PCR. Two mistyped DD genotype instead of ID genotype was found by the first round of conventional PCR. The DNA samples performed by Real Time PCR tecnique and determinated all genotype concordant. In summary, the Real Time PCR based method provides a rapid and sensitive way for detection of ACE gene I/D polymorphism in clinical samples.