Akut miyokard infarktüslü hastaların, interlökin-6 (IL-6) gen -174 G>C ve -572 G>C polimorfizmlerinin araştırılması
To investigate of interleukin -6 (IL-6) gen -174 G>C and -572 G>C polymorphisms in patient with acute myocardial infarction
- Tez No: 157444
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVDA MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
-44- 6. ÖZET lnterlökin-6 (IL-6), bir çok farklı alanda biyoljik aktivite gösteren, monosit ve makrofajlar, endotelyal hücreler, fibroblastlar, aktif Th2 hücreleri gibi bir çok hücre kaynağı bulunan varlığı 1980 yılından beri bilinen bir sitokindir. IL-6 geni 7.kromozomun kısa kolunda 7p15-p21' de yerleşmiş 5 ekzon, 4 intron içeren tek kopyalı bir gendir. Bu gen promotör bölgesinde polimorfiktir. Aterosklerotik kalp hastalıkları inflamatuar hastalıklardır. IL-6 inflamatuar bir sitokindir. IL-6 gen promotör polimorfizmlerinin kalp hastalıkları üzerinde önemli etkiler oluşturduğunu gösteren bilgiler bulunmaktadır. Bunun için IL-6 genindeki varyantların tanımlanması önem taşımaktadır. Bu çalışmada akut miyokard infarktüsünde IL-6 gen promotöründeki -174G>C ve -572G>C polimorflzmlerin toplumdaki sıklığının araştırılması ve IL-6 gen polimorfizminin, serum IL-6 düzeyleri ile infarktüs büyüklüğü ve hastaların kardiyak olayları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 50 kadar akut miyokard infarktüs hastası ve 50 sağlıklı birey dahil edilmiştir. DNA saflaştırılması periferik kandan hazır DNA ekstraksiyon kit yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Genotipler PCR-RFLP yöntemi ile saptanmıştır. IL-6 gen promotöründeki -174G>C ve -572G>C polimorfizmlerinin AMI hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında istatiksel olarak risk faktörü oluşturabilecek bir anlam ifade etmediği saptanmıştır. Yaptığımız çalışma miyokardial infarktüsten sonra 48. ve 72. saatte ölçülen ve immun cevap olarak kabul edilen IL-6 seviyelerinin -174 G>C polimorfizmi ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Immün cevap yaygınlığı, miyokardial zarar ve kötü prognoz ile -572G>C polimorfizmi arasında bağlantı gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
-45- 7. SUMMARY IL-6 is a cytokine known since 1980, is determined biological activity in many regions, having differrent cell origins like monocytes, macrophages, endothelial cells, fibroblasts, active Th2 cells. IL-6 gene is located on the short arm of chrosome 7p15-p21 and including 5 exons, 4 introns. This gene is polymorphic on the promoter region and one copy gene. Atherosclerotic heart diseases are inflamatuary diseases. IL-6 is an inflamatuar cytokine. There are findings about the IL-6 gene promoter polymorphisms have influence on heart diseases. Because of this the variants on the IL-6 gene must be defined. In this study we investigated frequency of -174 G>C and -572G>C polymorphisms on IL-6 gene promoter region in acute myocardial infarction on the society and the influence of IL-6 gene polymorphisms on IL-6 serum levels, infarction sizes, cardiac prognoses of patients. This study 50 acute myocardial infarction patients and 50 healthy controls were studied. DNA was extracted from whole peripheral blood by using DNA extraction techniques. The genotypes were determinated PCR-RFLP techniques. When the AMI patient and control groups of -174G>C and -572G>C polymorphisms of IL-6 promoter are compared statistically there is no meaningful risk factor. In this study it is thought that the level of IL-6 which is observed at 72. and 48. hours after Ml and accepted as immune response have a relation with -174G>C polymorphisms. There is no relationship between -572G>C polymorphisms and immune response frequency, myocardial defects and bad prognose.