İlave eksantrik yüklenmelerin maksimal göğüs pres kuvveti üzerine olan etkilerinin araştırılması
Research of effects of additional eccentric loading towards bench pres force
- Tez No: 157463
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
1.ÖZET Bu çalışmanın amacı; ilave eksantrik yüklenmelerin maksimal göğüs pres kuvveti üzerine olan etkisinin, daha sonraki konsantrik yüklenme üzerindeki etkilerini ölçmektir. Bu ilave eksantrik yükleme incelemesi tam donanımlı bir spor merkezin de yapıldı. Çalışmamıza gönüllü olarak katılan toplam 46 denek; bu spor merkezine üye olan ve yapılan bu araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden sporculardan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan denekler; 20-30 yaş grubu arasıda, benzer boy ve ağırlık ortalamasına sahip, daha önce serbest ağırlık ekipmanları ile en az 6 aylık bir antrenman süreci geçirmiş homojen bir gruptan oluşmaktadır. İlave eksantrik yüklenme, uygulama kolaylığı bakımından göğüs pres hareketi üzerinde uygulandı. Göğüs pres hareketinde yapılan bu ilave eksantrik yüklemenin kasın eksantrik kasılması sırasında maksimal kuvveti kalıcı ve belirgin olarak arttıracağı öne sürülmektedir. İlave eksantrik yüklenme çalışması için 20 günlük bir program hazırlandı. Toplam 46 denek, tesadüfi olarak denek ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. 20 günlük bu programının 14.
Özet (Çeviri)
1. SUMMARY Research of Effects of Additional Eccentric Loading Towards Bench Pres Force The main purpose of this study is to measure the effects of additional eccentric loading to maximal bench press force and then measure this effect on concentric strength. This mentioned additional eccentric loading study is held in a fully equipped sports and health center. Forty-six subjects who participated in this experiment as volunteers are all members of this sports and health center. The ages of these volunteers differ from 20 to30 years of age. They are very similar in height and weight. All these subjects have consistantly exercised with free weights, for at least six months in this club. Additional eccentric loading, because of ease of application is processed on bench press movement. It is said that, this eccentric loading with bench pres movement, during the muscle's eccentric contraction increases maximal power permanently and clearly. A twenty-day program was designed for this additional eccentric loading workout. These 46 subjects were randomly devided into two groups as a“subject group”and“control group”. On the 14th day of this 20-day workout program, the results of the maximal bench press loading with the additional hook of the subject group was compared with those of the maximal bench press done without the hook of the control group. In order to be able to emphasize the difference of these two results, paired t-test was used ( p< 0,05 ). The subject group who exercised only one repetitive task by using an additional hook, was able to lower %105 of the maximum bar weight and to lift %100 of the maximum bar weight. It is also observed that the subject group increased its maximal bench press strength more than the control group did ( p< 0.01 ).As a result, there is a progression during the stretching-shortening cycle of the muscle. This progression provides opportunity to workout with more weight which is launched by eccentric contractions followed by concentric contractions. Atheletes who are interested in developing maximal bench press power may benefit from the use of the additional eccentric loading.