12-13 yaş grubu yüzücülerin anaerobik, aerobik kapasitelerinin incelenmesi ve oksidan ve antioksidan dengenin değerlendirilmesi
Investigation of anaerobic and aerobic capacities and evaluation of the oxidant-antioxidant balance of 12-13 aged swimmers
- Tez No: 157466
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ÖZTÜRK KUTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, yüzme kış sezonunda yatışmalara hazırlanan yüzücülere uygulanan antrenmanların sezon öncesi ve sezon sonrası anaerobik ve aerobik kapasiteleri incelenerek oksidan ve antioksidan denge üzerine olan etkileri araştırıldı. Çalışma kapsamına, yaş ortalamaları 12.4 ± 0.3 arasında olan 10 erkek 9 bayan yüzücü gönüllü olarak katıldı. Denekler haftada 6 gün 60-90 dakika antrenman yapan yüzücülerden oluştu. Deneklere yüzme sezonunda antropometrik ölçümler, saha testleri, motorik testler ve biyokimyasal testler yapıldı. Deneklerin sezon öncesi ve sezon sonrası yapılan testler sonucunda elde edilen değerlerin grup içi istatistiksel karşılaştırılmasında eşleştirilmiş t-testi ve Willcoxon testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY winter training affects their anaerobic and aerobic capacities and the oxidant - antioxidant balance. Ages of swimmers volunteering to participate in the research varied between 12.42 ± 0.33 with 10 boys and 9 girls swimmers participating. The time periods included in the research were the pre- competition period of winter preparations and the post competition period. The participants are swimmers training 6 days in a week for 60-90 minutes. Before the swimming preparation period the participants underwent antropometric measurements and field tests, motor tests and biochemical tests afterwards. For the in- group statistical comparison of data obtained from the participants' tests before and after the competition season t-test and wilcoxon test were used while Mann- Witney U test was used for comparison between the groups.