Basketbolcuların esneklik profilleri ve sakatlanmayla olan ilişkisi
Flexibility profiles of basketball players and relation with injureness
  1. Tez No: 157471
  2. Yazar: ESİN KIRATLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA 2004 Esin Kıratlı Danışman Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sanioğlu Basketbolcuların Esneklik Profilleri ve Sakatlanmayla Olan İlişkisi Bu çalışmada, basketbolcuların esneklik profilleri ve sakatlanmayla olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bilindiği gibi spor yaralanmasını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında ısınmanın ve dolayısıyla da esnekliğin etkisinden söz edilmektedir. Ancak esnekliğin yaralanmayı önleyip önlemediği yada hangi düzeyde önlediği konusundaki araştırmaların sayısı yetersiz olduğu gibi, basketbolcular üzerinde yapılmış bir çalışmaya da rastlanamamıştır. Araştırmamız Türkiye n. Liginde mücadele eden Konyagücü takımının 12 oyuncusu, Türkiye Bölgesel Liginde mücadele eden Taşkentspor takımının 12 oyuncusu ve Konya Liginde mücadele eden Karatay Belediye takımının 12 oyuncusu ile yapılmıştır. Sporcuların yaralanma durumları, sezon sonunda kendilerine uygulanan 30 soruluk bir bilgi formu ile tespit edilmiştir. Esneklik değerleri ise antrenman saatlerinde 15 dakikalık ısınma sonucu otur-uzan esneklik sehpası ile yapılan ölçümler sonucu elde edilmiştir. Çalışmaya katılan oyuncuların büyük bir bölümü 20 yaş ve aşağısında veya 21-25 yaşlar arasındadır. Oyuncuların çoğu üniversite ve dengi öğrenim durumuna sahip, bazı oyuncular ise lise ve dengi okullarda öğrenim görmektedirler. Takımlar sezona hazırlık dönemlerinde ve müsabaka dönemlerinde yaptıkları antrenman sayılan ve germe antrenmanı sayılan ve yaptıkları maç sayılan bakımından farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Institue Trainerness Education of Mainscience Part MASTER THESIS / KONYA 2004 Esin Kıratlı Advisor Assos. Prof. Ahmet Sanioğlu Flexibility Profiles of Basketball Players and Relation with Injureness In this study, it was aimed that researching of flexibility profiles of basketball players and relation with injureness. It was known that there are a lots of factors to effect sport injureness. It was mentioned that warm-up and on account of flexibility affect between these factors. Not only the amount of studies search about if the flexibility prevent injury or in which level it prevent was not efficent but also there was no study on basketball players. Our exploration was done with twelve players of Konyagücü team that struggle second league in Turkey, twelve players of Taşkentspor team that struggle in Turkey regional team and twelve players of Karatay Belediye team that struggle in Konya league. The players pounding circumstances were appeared with 30 questions in information form that was applied at the end of the season. Flexibility account was also attained that the result of 15 minutes warm-up and the result of doing measurement with sit and reach flexibility table. Most of the players that join to the study 20 years and below 20 years or between 21 and 25 years. Most of the players have graduated from university and equal to university education position and also some of the players continue high school and equal to high school education position. The players show difference in terms of preseason and the amount of exercise in season and the amount of exercises.