Türkiye profesyonel futbol liglerinde görev yapan klasman hakemlerinin sürekli kaygı durumlarının incelenmesi
Examination of continuous anxiety conditions of classifying referees in charge in professional football leagues of Turkey
- Tez No: 157472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
6.0ZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2004 Deniz ÇOBAN Danışman Yrd.Doç.Dr. Burhan ÇUMRALIGİL Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde Görev Yapan Klasman Hakemlerinin Sürekli Kaygı Durumlarının İncelenmesi Bu araştırma ile Türkiye profesyonel futbol liglerinde görev yapan klasman hakemlerinin performansı önemli biçimde etkilediği bilinen sürekli kaygı durumlarının değerlendirilmesi ve hakemlik seviyelerine, hakemlik yıllarına, yaşlarına, görev yaptıkları klasmana, mesleklerine, tahsil durumlarına ve aylık kazançlarına göre sürekli kaygı durumları açısından aralarında anlamlı bir fark bulunup bulunmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada N.Öner ve Ale Compte tarafmdan Türkçe'ye uyarlanmış ve güvenilirlik ve geçerlilik çalışmasının yine aynı kişiler tarafından yapılmış olan Spielberger'in Sürekli Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Yirmi sorudan oluşan ölçeğin üst kısmına ankete katılan hakemlerin bölge, yaş, hakemlik yılı, mesleği, öğrenim durumu, aylık geliri ve klasmanı belirlemek amacıyla ilgili sorular yerleştirilmiştir. Türkiye genelindeki klasman hakemleri üzerinde yapılan bu araştırmaya SLH'den 14, SLYH'den 31, AKH'den 15, BKH'den 47, CKH'den 89, CKYH'den 91 denek katılmış olup, toplam 287 klasman hakemi dahil edilmiştir. 45Anket sonuçlarının varyans analizi yöntemiyle değerlendirilmesi sonucu sürekli kaygı düzeyleri ile ' hakem klasmanları ve hakemlerin yaşlan arsında anlamalı farklar olduğu tespit edilmiş olup (p0,05). Sürekli kaygı puanlarının hakem klasmanları ile karşılaştırılması sonucu en yüksek sürekli kaygı seviyesine ait hakem klasmanının SLH'leri olduğu görülmüş, en düşük sürekli kaygı seviyesine ait hakemlerin ise AKH'leri olduğu tespit edilmiştir. Değerlendirme sonucunda kaygı puanlan SLH'lerinde 40,54, SLYH'lerinde 38,92, AKH'lerinde 34,01, BKH'lerinde 37,22, CKH'lerinde 37,80, CKYH'lerinde 35,77 olarak tespit edilmiştir. SLH'lerinin sürekli kaygı düzeylerinin AKH'leri, BKH'leri ve CKYH'leri ile, SLYH'lerinin AKH'leri ile, AKH'lerinin CKH'leri ile aralannda sürekli kaygı düzeyleri bakımından anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Sürekli kaygı puanlarının hakemlerin yaş grupları ile karşılaştırmasında en düşük sürekli kaygıya sahip olanların 26 yaş ve altındaki yaş grubuna ait hakemlerden oluştuğu, en yüksek sürekli kaygıya sahip olanlann ise 35 yaş ve üzerindeki hakemlerde oluştuğu gözlemlenmektedir. 26 yaş ve altındaki grupta kaygı düzeyi 34,97, 27-30 yaş grubunda 36,85, 31-34 yaş grubunda 38,15, 35 yaş ve üzeri grupta ise 39,54 olarak tespit edilmiştir. Yaş arttıkça sürekli kaygı düzeyinin de buna paralel olarak artığı tespit edilmiş ve bu farklılığın istatistik açıdan önemli olduğu görülmüştür. Sürekli kaygı seviyelerinin, hakemlerin gelir düzeyleri ile karşılaştırılması sonucu istatistiki açıdan önemsiz olduğu görülmüş ancak; gelir seviyesinin artmasıyla birlikte sürekli kaygının da buna paralel olarak düştüğü gözlemlenmiştir. Gelir düzeyi en düşük gruba bakıldığında sürekli kaygı düzeyi 39,57 olarak gözlemlenirken, gelir düzeyi en yüksek grupta sürekli kaygı düzeyinin 35,33 olduğu saptanmıştır. 46
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.U. Institute of Health Sciences Discipline of Trainership Education MASTER THESIS / KONYA-2004 Deniz ÇOBAN Adviser Associate Prof. Dr. Burhan ÇUMRALIGİL Examination of Continuous Anxiety Conditions of Classifying Referees in charge in Professional Football Leagues of Turkey. By this study, it's been aimed to evaluate the continuous anxiety conditions of classifying referees that significantly effects the performances of referees in Professional Football Leagues of Turkey and to examine whether they have any difference among them on continuous anxiety conditions according to their levels of referee, experiences, ages, classifying that they are in charge, occupations, levels of education and monthly earnings. In the study, Continuous Anxiety Inventory of Spielberger was used that has been adapted to Turkish by N. Öner and Ale Compte and also again made by same people for reliability and validity work. In order to determine region, age, referee year, occupation, education status, monthly earnings and classifying of referees, relevant questions were located upper part of measure that consisted of twenty questions. 14 Super League Referees, 31 Super League Assistant Referees,16 A Classifying Referees, 47 B Classifying Referees, 89 C Classifying Referees and 91 C Classifying Assistant Referees participated to this study as subjects and totally 287 classifying referees were included. 47At the end of the evaluation of questionnaires result with variance method, it's been determined that there were significant differences between classifying and ages of referees with continuous anxiety levels (p0,05). At the end of the comparison of continuous anxiety scores with the classifying of referees, it's been seen that classifying has the highest continuous anxiety levels were Super League Referees and classifying has the lowest continuous anxiety levels were A Classifying Referees. İn conclusion the anxiety points are evaluated as follows in SLAs 40,54, in SLAAs 38,92, in AC As 34,01, in BCAs 37,22, in CCAs 37,80,in CCAAs 35,77. Significant differences were observed on continuous anxiety levels of SLAs with ACAs, BCAs with CCAAs, SLAAs with ACAs, ACAs with CCAs. When compared the age groups of referees' continuous anxiety scores, it was observed that the 26 years old and down referees formed the lowest continuos anxiety and 35 years old and up formed the highest continuous anxiety. The anxiety levels are evaluated as follows in 26 and below age group 34,97 in 27- 30 age group 36,85 in 31-34 age group 38,15 in 35 and above group 35,91. It was observed that the continuous anxiety increases as the age increases and this difference is statically important. At the end of the comparison of continuous anxiety levels with the income status, it was statically seen insignificant; but seen also that the continuous anxiety decreases as the income increases. When looking at the group with the lowest income level, the continuous anxiety level observed as 39,57 and when looking at the group with the highest income level, the continuous anxiety level determined as 35,33. 48