Spor yapan ve yapmayan genç kızlarda menarş yaşı ve bedensel kitle indekslerinin belirlenmesi
Determination of menarche age and body mass index in athlete and non atlete in female
  1. Tez No: 157477
  2. Yazar: EBRU DEMİREL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Entitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilin Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2004 Ebru DEMİREL Danışman Yrd.Doç.Dr. Ahmet SANİOĞLU Spor Yapan ve Yapmayan Genç Kızlarda Menarş Yaşı ve Bedensel Kitle İndekslerinin Belirlenmesi Bu çalışma spor yapan ve yapmayan genç kızlarda menarş yaşı ve bedensel kitle in dekslerini belirlemek amacıyla Konya merkezde bulunan çeşitli ilköğretim okullarında yapılmıştır. Araştırmaya 538 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin 431' i resmi okullarda 107' si ise özel okullarda öğrenim görmektedir. Özel okulda okuyan öğrencilerin menarş yaşının daha erken yaşa kaydığı görülmüştür. Kız öğrencilerin %34,2 si spor yapmakta, %65,8' i spor yapmamaktadır. Spor yapan ve yapmayan grubun menarş yaşlan ve bedensel kitle indeksleri birbirine benzerlik göstermektedir. Fakat spor yapan kızların menarş olma oranı spor yapmayanlara göre daha yüksektir. Menarş yaşı ortalaması spor yapanlarda 12,21, spor yapmayanlar da ise 12,20 olarak bulunmuştur. Her iki grubun da menarş özelliklerine baktığımızda, ağırlıklı olarak yaz mevsimin de menarş olunduğu görülmüştür. Ailede yaşayan birey sayısı ve baba mesleği ile menarş arasında bir ilişki olmadığı gözlemlenmiştir. Fakat annesi çalışan öğrenciler ile çalışmayanların menarş yaşlan arasında anlamlı bir fark olduğu anlaşılmıştır. Konya' da ve Konya dışında doğan öğrencilerin menarş yaşlan arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. 40
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü. Healty Science Institue Tranier Science MASTER THESİS / KONYA - 2004 EbruDEMİREL Advisor Assos.Prof. Ahmet SANİOGLU Determination of Menarche Age and Body Mass Index in Athlete and Non Ahtlete in Female This study was made in made varrety of primary schools located in the centre of Konya in order to define the menarche age and body mass index (BMI) among the girls who play sport or not. 538 student task port in the research. 431 of these students are attending to private schools. It was seen that the menarche age of students from private schools came down to eariler age. %34,2 of the female students play sport, %65,8 of them do not. Menarche ages and BMI of the group that play sport or not seem similar to each other. But in having menarche, the propertion of the girls who play sports is higher than the ones who do not. The avarage of menarche age was found between 12,21 of the girls who play sport and between 12,20 of the girls who do not play sport. When we look at the menarche features of both groups, it was seen that generally girls have menarche in summer, it was concluded that ther wasn't any relatien between the number or the members in the family or the job of father and the menarche age. But it was understood that there was an expressive discrepancy in the menarche ages between the students whose mothers work and the ones whose do not. It was seen that there wasn't an expessive difference in the menarche ages between the students who were born in Konya and ones who were not born in Konya 41