Ferdi ve takım sporları yapan erkek sporcularda bazı motorik özelliklerin karşılaştırılması
The Comparison of some motoric properties in individual and team sport in sportsmen
- Tez No: 88901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
-45 ÖZET Bu çalışmanın amacı Harran Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde öğrenim gören ferdi ve takım sporları yapan erkek öğrenci sporcuların bazı motorik özelliklerinin karşılaştırılması ile mevcut sporcuların düzeyini ı belirlemektir. Çalışmaya, Harran Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde öğrenim gören yirmi ferdi ve yirmi de takım sporlarından olmak üzere toplam kırk sporcu denek olarak iştirak etmiştir. Ferdi sporcuların dokuzu atletizm, dörtdü güreş, ikisi cimnastik ve beşi Teakwando branşlarındandır. Takım sporcularının altısı basketbol, beşi futbol, dörtdü hentbol ve beşi voleybolcudur. Ferdi ve takım sporcuları arasındaki farklılığın belirlenmesinde t-testi analizi ve spor branşları arasındaki farklılığın tespiti içinde tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Varyans analizlerinde (one way ANOVA), gruplar arası farklılığın kaynağının belirlenmesinde Scheffe prosedürü uygulandı. Sonuç olarak, ferdi sporcular vücut ağırlığı, dinamik kol bükme, statik kol bükme, 1500 metre koşu ve 20 metre sürat testlerinde daha üstün gözlenirken, takım sporcuları sadece daha uzun boylu olarak tesbit edilmiştir. İki grup arasında yaş, step testi ve esneklik bakımından farklılık yoktur. Spor branşlarına göre karşılaştırma yapıldığında yaş, esneklik, statik asılma kuvveti ve step testindeki FVİ skorunda gruplar istatistiksel anlamlı farklılık yoktur. Diğer yanda boy uzunluğu, dinamik kol çekme kuvveti, vücut ağırlığı ve 20 metre sürat testlerinde branşlar arasında istatistiksel anlamlı farklılıklar vardır. Bu sonuçlar ferdi ve takım sporlarının farklı yapılardaki ve motorsal özelliklerdeki sporculara ihtiyaç duyduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
46- SUMMARY The purpose of this study is to compare some motorists features of male sportmen students doing individual and team sports and determine tne level of current students attending to Physical Education and Sports Department at Harran University. Totally, 40 sportmen samples who are studying Physical Education and Sports Department at Harran University as 20 individual athletes and 20 team athletes participated in this study. The number of individual sports are for 9 track and field, 4 wrestling, 2 gymastics and 5 Teakwando branches. The number of team sports are 6 basketball, 5 soccer, 4 handball and 5 volleyball players. For comparison of individual and team sports groups, the t-test analyze was used and beside of this, one way variation analyze was used in order to determine the differences among the sport branches. Scheffe Procedure was applied on determining the resource of the differences among the groups and on the variation Analyzes (One way Anova). Results of this study showed that individual athletes were heavy body weight and had high scores in dynamic and static arm flexion, 1500 meters run and 20 meters sprinting compare to high height of team spormen. No significant differences was found between individual and team sportsmen in age, step test and flexibility. According to sports branches, there were no important differences between groups in the mean values of age, static arm strength and PEI scores of step test. There were significant differences among groups in dynamic arm strength, body weight and 20 meters sprint. These results support that both individual and team sports needing different physical and motorist features.