Cirit atan atletlerin voleybolcuların atma kuvveti değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of throwing performances of javelin throwers and volleyball players
  1. Tez No: 157493
  2. Yazar: ASLI TURGUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN HASLOFÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
52 BÖLÜM VI 6.1. ÖZET Araştırma cirit atıcılar ile voleybolcuların atış performanslarını karşılaştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu araştırmaya yaş ortalaması 18,04+/-2,42 yıl olan cirit atıcılar (n=22) ile 23,12+/-5,13 yıl olan voleybolcular (n=24) katılmıştır. Sporcuların fiziksel profilleri (boy, vücut ağırlığı ve yaş) saptanmış ve atma performansları New Test cihazı ile Throwing gate test uygulanarak ölçülmüştür. Araştırmaya katılan cirit atıcıların ve voleybolculardan elde edilen tek kol iş ve güç ortalama değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Cirit atıcıların ortalama değerleri voleybolculardan daha yüksek bulunmuştur. Araştırmada elde edilen hız değerleri, yabancı çalışmaların hız değerleri ile karşılaştırıldığında daha düşük bulunmuştur. Bunun, yabancı araştırmalardaki sporcuların daha çok dünya çapında olmalarından ve hız ölçümlerinde farklı tekniklerin kullanılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
53 6.2. ABSTRACT COMPARISON OF THROWING PERFORMANCES OF JAVELIN THROWERS AND VOLLEYBALL PLAYERS This study has been made for the purpose of comparing throwing peformance of javelin throwers and volleyball players. With this aim, 22 men (18.04+/-2.42 years) javelin throwers and 24 men (23.12+/-5.13 years) volleyball players are taken volunteerly in this study. Javelin throwers' and volleyball players' physiological profilles (height, body weight) have been determined and Throwing Gate Test has applied with New Test device. When the present study is compared with similar studies, reported data for throwing velocities have been lower than the others. It might be due to the participation of national or Olympic athletes and using different velocity measurements. Consequently, statistics show that single arm throwing Work and Power of javelin throwers are better than the volleyball players.