Etlik piliçlerde canlı aşı uygulamalarının koksidiyozdan korunmadaki etkisinin araştırılması
The efficacy of live virulent vaccination in protection from coccidiosis in broiler chickens
  1. Tez No: 157560
  2. Yazar: GÜLÇİN KARAŞ DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KARAER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Etlik Piliçlerde Canlı Aşı Uygulamalarının Koksidiyozdan Korunmadaki Etkisinin Araştırılması Çalışmada, canlı aşı uygulamalarının, etlik piliç yetiştiriciliğinde, koksidiyozdan korunmadaki etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışmada, etlik piliç yetiştiriciliğinin Türkiye'de yaygın olarak yapıldığı bölgeleri temsilen, Adapazarı-merkez, Adapazarı-Kaynarca, Ankara-Kazan, Balıkesir-Bandırma ve Bolu-Göynük yörelerinde bulunan kümeslerden dışkı örnekleri toplanarak, aşılanan hayvanların deneysel enfeksiyonunda kullanılmak üzere bir inokulum hazırlandı. inokulum içeriğindeki oosistlerin, hastalığa ve ölüme neden olan sayılarının belirlenmesi amacıyla, sırasıyla 100 ve 50 etlik piliç, 12 günlük iken farklı oosist dozları ile deneysel olarak enfekte edildi. Gözlemlenen klinik hastalık bulgularının şiddeti ve deneysel enfeksiyon sonrasında, zamana göre gerçekleşen ölüm vakalarının sayısı doğrultusunda, 250.000 sporlanmış oosist, hastalığa, 1.000.000 sporlanmış oosist ise, ölüme neden olan sayılar olarak belirlendi. Bir günlük civcivlere, içeriğindeki E. acervulina, E. maxima, E. mivati ve E. tenella türlerinin her birine ait en az 250 oosiste maruz kalacak dozda, göze damlatma yoluyla uygulanan canlı aşının, çalışma süresince koksidiyozdan korunmadaki etkisinin saptanması için 140 aşılanmış Ross ırkı etlik civcivi kapsayan bir ana sürü oluşturuldu. Çalışma süresince, enfekte edilmeyen kontrol hayvanları olarak elde tutulan ana sürüden, çalışmanın 3., 10., 17., 24., 31. ve 38. günlerinde 20' şer hayvan rastgele seçilerek, 10'u inokulum içeriğindeki oosistlerin hastalığa neden olan sayısı, 10'u ise, ölüme neden olan oosist sayısı ile deneysel olarak enfekte edildi. Tüm gruplarda, günlük canlı ağırlık tartımı ve 1 gram dışkı ile ortalama günlük oosist atımı takibi ile haftalık nekropsilerde, makroskobik bağırsak lezyonlan derecelendirmesi yapıldı.Koruyucu bağışıklığın gelişmesine koşut olarak, 1.000.000 oosist inokule edilen hayvanların tümünün enfeksiyonun 6. gününde öldüğü ve 3. günde enfekte edilen gruptan başlayarak, 7 gün arayla enfekte edilen aşılanmış gruplarda, 31. günde enfekte edilen gruba doğru, hastalık bulguları ile bağırsak lezyonlarının şiddetinde ve ölüm vakalarının sayısında azalma, 17. günden itibaren doğal ölüm vakalarında sonlanma, inokulum içeriğindeki parazitlerin bağırsaklarda ilk nesil merogoni ve gametogoniyi tamamlamaları ardından, 1 gram dışkı ile atılan en yüksek oosist sayısında düşme ve ulaşılan nihai ortalama canlı ağırlık değerlerinde artış gözlendi. Ancak, aşılanan 38 günlük hayvanlardan, ölüme neden olan oosist sayısı ile enfekte edilen grupta, yüksek oranda ölüm gözlenmesi, bağışıklığın etkisini yitirmesi ile ilişkilendirilmeyip, aşı içeriğinde yer almamasına karşın, inokulum içeriğinde yüksek oranda bulunan E. necatrix oosistlerinden köken alan enfeksiyona atfedildi. Hastalığa neden olan oosist sayısı ile 38. günde enfekte edilen grupta doğal ölüm ile karşılaşılmaması, inokule edilen oosist sayısı içerisindeki E. necatrix yüzdesinin, patojen etkili olmaması ile açıklandı. Ana sürüdeki kontrol hayvanlarında, canlı aşı uygulaması ardından gelişen aşı enfeksiyonuna bağlı klinik hastalık tablosu gözlenmedi. Enfekte edilen gruplar ile karşılaştırıldığında, kontrol grubunda 1 gram dışkı ile atılan en yüksek oosist sayısının daha düşük ve canlı ağırlık artışının daha fazla olduğu belirlendi. Canlı aşı uygulamasını takiben, koksidiyoza karşı koruyucu bağışıklığın, etkisini çalışmanın 10. gününden itibaren gösterdiği, gelişimini 17. gün itibarıyla tamamladığı ve yalnızca aşı içeriğindeki Eimeria türlerine yönelik olup, çalışmanın 38. gününden itibaren etkisini sürdürmekle birlikte, aşı içeriğinde bulunmayan ve yetiştirmenin geç döneminde patojenite kazanan E. necatrix kökenli kayıpları, türe özgül olması nedeniyle önleyemediği saptandı. Sonuç olarak, tavuk yetiştiriciliğinde, koksidiyozdan korunmak amacıyla aşılamaya başvurulacağı takdirde, öncelikle, söz konusu coğrafi bölgede mevcut olan Eimeria türlerinin saptanması gerektiği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
160 SUMMARY The Efficacy of Live Virulent Vaccination In Protection From Coccidiosis In Broiler Chickens The objective of this study was to determine the efficacy of live virulent vaccination in protection from coccidiosis in broiler chickens. Faeces samples were collected from farms located in regions of Turkey in which broiler production is extensive, including, Adapazarı city centre, Adapazan- Kaynarca, Ankara-Kazan, Bahkesir-Bandirma and Bolu-Göynük, and used for the preparation of an inoculum to be administered in experimental infection of vaccinated birds. In order to assess the numbers of oocysts in the inoculum that cause morbidity and mortality, 100 and 50 broiler chickens, respectively, were infected with various oocyst doses on the 12th day of the grow-out period. According to the severity of clinical signs observed and the numbers of death cases, determined to occur in a certain term within the post-infection period, the numbers of sporulated oocysts that cause morbidity and mortality were determined as 250.000 and 1.000.000, respectively. In order to determine the protective efficacy of a live virulent coccidiosis vaccine (Coccivac®-B), a main flock, kept as the non-infected control group throughout the course of the study, was constituted of 140 Ross broiler chicks, vaccinated when 1 -day-old via the eye-drop method. Twenty animals were randomly selected from the main flock, at weekly intervals, on days 3, 10, 17, 24, 31 and 38, throughout the grow-out period, and divided into two groups, each comprising 10 animals, so as to be experimentally infected with numbers of oocysts that cause morbidity and mortality. Monitoring of daily weight gain and mean oocyst excretion levels in 1 gram of faeces as well as lesion scoring at weekly necropsies were performed.161 Upon development of protective immunity, decrease in the severity of clinical signs, lesion scores and numbers of death cases, cessation of deaths from the 17 day onwards, decline in the highest number of oocysts excreted in faeces following the completion of the first developmental cycle of inoculum oocysts in the host intestine and increase in the final mean live weights were observed between infection groups experimentally inoculated on days 3, 10, 17, 24 and 31, beginning from those infected on day 3 which all died on the 6th day post-infection. However the high rate of mortality encountered in the group infected with the fatal number of oocysts at age of 38 days, was not considered to result from the waning of immunity, but the infection caused by E. necatrix oocysts, known to be abundant in the inoculum, but absent in the vaccine. On the other hand, the absence of death in chickens inoculated with the morbid number of oocysts when 38 days old, was attributed to the apathogenicity of the percentage of E. necatrix oocysts in the inoculated dose. Clinical infection did not occur in the control animals included in the main flock after live virulent vaccination. When compared to infected groups, the highest number of oocysts excreted in 1 gram of faeces was found to be lower and the weight gain was determined to be higher in the control group. As a result, following live virulent vaccination, protective immunity against coccidiosis was determined to be effective beginning from the 10th day of the grow- out period, to be fully developed by the 17th day and to maintain efficacy from the 38th day onwards but not to prevent E. necatrix infection, due to species specificity and lack of cross immunity. Therefore, it was concluded that, identification of existent Eimeria species in a region is required prior to prophylactic vaccination against poultry coccidiosis.