Kalsiyum karbonat esaslı yeni bir kemik greft materyalinin deneysel olarak in vivo incelenmesi
In vivo evaluation of a new calcium carbonate based bone graft material in an experimental study
- Tez No: 157677
- Danışmanlar: PROF.DR. KAYA EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
76- OZET Periodontal hastalığa bağlı olarak meydana gelen kemik defektlerinin rejeneratif tedavi tekniklerinden biri de kemik greft materyalleri uygulamalarıdır. Bu amaçla kullanılan biomateryal uygulamalarıyla kaybedilen alveoler kemiğin restorasyonu ve destek periodontal dokuların rejenerasyonu amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kalsiyum karbonat esaslı yeni bir kemik greft materyalinin deneysel olarak erken, orta ve geç dönem osteojenik etkisini ve biyolojik uyumunu inceleyerek rejeneratif kapasitesini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada; 3 aylık 40 erkek kobay'ın calvaria'sına subperiostal, sırtına subkutan ve maksillalarına da kemik içi tarzda açılan defektlerinin birine 1000 um partikül büyüklüğündeki greft materyali yerleştirilerek deney grubu, simetriğindeki defektler ise boş bırakılarak kontrol grubu oluşturulmuştur. Kobaylar 5., 14., 45. ve 60. günlerde sakrifiye edilerek elde edilen preparatlar histopatolojik, histokimyasal ve histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. Neticede; kendi üretimimiz olan kalsiyum karbonat esaslı greft materyalinin kobay dokuları ile uyumlu olduğu ve yeni kemik yapımımda indüklediği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
77. SUMMARY The application of bone graft materials is one of the treatment methods of bone defects which are caused by a periodontal disease. It is aimed to restore the alveolar bone which was lost and to regenerate the supportive periodontal tissues in biomaterial applications which are used for this purpose. The aim of this study is to research on the regenerative capacity of a new calcium carbonate based bone graft material by showing its biological adaptation and also to research experimentally on its osteogenic effect in the early, mid and final phases. 40 randomly selected three-month male guinea pigs were used for the study. Subperiostal graft material was placed in their calvaria, subcutaneous graft material was placed in their back and a graft material which has 1 000 urn particle size was placed in one of the defects which were filled inside the bone in maxilla in order to form a research group. And the symmetrical defects were created as control group by leaving them empty. The guinea pigs were sacrificed 5th, 14th, 45th and the 60th days after surgery and block sections were prepared for histopathologic, histochemical and histomorphometric evaluation. The results showed that; the graft material which is calcium carbonate based and produced in our country is tolerated by the guinea pig's tissue and also it provides new bone formation.