Diyabetik sıçanlarda kuafaj materyallerinin kemik dokusu reaksiyonlarının histopatolojik açıdan incelenmesi
Histopologic eualuation of two pulp capping materials in diabetic rats
- Tez No: 157688
- Danışmanlar: PROF.DR. RAİF ERİŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Çalışmamız diyabetik ve normal sıçan tibialarına 'MTA', 'DYCAL' gibi vital pulpa tedavilerinde kuafaj materyali olarak sıklıkla kullanılan iki maddenin aseptik şartlarda 'politetrafluoroethylene' (teflon) taşıyıcılar içinde; 'Spraque Dawley' cinsi sıçanların tibialarına implante edilmesiyle gerçekleştirilmiştir.Çalışmamızda 'Dycal' pozitif kontrolü, boş 'teflon' taşıyıcı tüpler de negatif kontrol grubunu oluşturmuştur.Deneklerde 'Tip 1 Diyabet'; 'Streptozotosin' isimli ilaç ile gerçekleştirilmiştir. İmplantasyonlar sıçanların her iki, tibiasına olmak kaydı ile toplam 96 tibiada gerçekleşmiştir. İmplantasyonlann yerleştirilmesinden sonra; 7. ve 30.günlerde sıçanlar sakrifiye edilerek, histopatolojik açıdan dokuda oluşan reaksiyonları, yeni kemik oluşumu, olgun kemik oluşumu, nekroz, fibrozis ve yabancı cisim reaksiyonu gibi parametreler değerlendirilmek suretiyle incelenmiştir. Sonuç olarak yukarıdaki parametreler değerlendirildiğinde maddelerin hiçbirinin yabancı cisim reaksiyonu oluşturmadıkları görüldü. Diyabetik grupta ve Normal Grupta yeni kemik dokusu ve olgun kemik oluşumu açısından ilk 7 günlük periyotta 'Dycal' isimli kalsiyum hidroksit preparatımn, 'MTA' ya nazaran daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi.Ancak 30. gün alman sonuçlar karşılaştırıldığında, materyaller arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı boyutta değildi. Çalışmamızda sonuç olarak 'Dycal' isimli kalsiyum hidroksit preperatının, sert doku oluşumunu, diyabetik ve normal gruplarda, 'MTA' ya nazaran daha başarılı sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bu gibi çalışmalarda, daha sağlıklı ve kesin sonuçlar alınabilmesi için denek sayılarının artırılması ve daha uzun süreli çalışmalar yapılması gerektiğini düşünmekteyiz. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY In This study, the biocompatibility and variations of reactions to pulp capping materials, named; 'Pro Root-MTA' and 'DycaP were investigated histopathologically in 'Diabetic' and 'Normal Rats' in the periods of 7 and 30 days. The materials were implanted to rat tibias within teflon tubes under aseptic conditions, where empty teflon carriers acted as the negative control, and dycal acted as positive control group. The materials were observed according to the parameters; necrosis,foreign body reaction, ability of inducing osseous tissue formation and fibrousis. It was observed that, there was no foreign body reaction to any of the materials. The normal group had showed better result in inducing osseous tissue formation, than the diabetic group. 'Dycal' was statistically significant in the 7 day normal group, in inducing osseous tissue formation. However, further research with larger samples and a longer follow up is warranted. 77