İki ayrı bonding sistemi kullanılan kompozit restorasyonlarda mikrosızıntının incelenmesi
Microleakage of resin composite restorations using two different bonding agent systems
  1. Tez No: 157689
  2. Yazar: AYŞE GÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YASEMİN ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Restoratif materyalin dentine daha iyi tutunması ve restorasyon ile diş yüzeyi arasında etkili bir örtüm sağlamak için adeziv restorasyon materyalleri geliştirilmek- tedir.Restoratif dental materyallerin, mineralize diş yapılarına bağlanması yıllar boyunca pek çok dental araştırmaya konu olmuştur.Hem mineralize dokulara, hem de porselen ve metale etkili olarak bağlanabilecek reçinelerin geliştirilmesi için araştırmalar yapılmaktadır.Protetik uygulamalarda, restorasyonun uzun ömürlü olması için dentin ile yapıştırıcı sunan arasmda etkili bir bağlanmaya gereksinim vardır.Dentin yüzeylerinin çeşitli nedenlerle açığa çıktığı durumlarda kullanılan dentin adeziv sistemlerinin özellikleri ve klinik uygulamaları her geçen gün gelişme göstermektedir. Günü müzde kullanılan dentin adeziv sistemlerinin, geçmiştekilere göre daha üstün fiziksel ve biyolojik özelliklere sahip oldukları belirtilmektedir. Adeziv tekniklerin amalgam restorasyonlarına göre avantajı diş dokusuna oldukça iyi bağlanabilmeleridir.Bu çalışmada iki bonding ajan sisteminin mikrosızıntısı incelenmiştir. 18
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adhesive restorative have been developed to provide effective seal on the restorati on and the tooth interface and adhesion of the restorative materials to dentin. Adhesion of restorative dental materials to mineralized tooth structures has been a goal of dental researchers for many years.Many searcheshave been focused on the development of resins which have adhesion with mineralized tissues, pocelain and metal effectively.In prosthetic applications in order to achieve durable restorations,strong adhesion between the dentinand the luting cement is required.Properties and clinical application methods of dentin adhesive systems, used for the situations when the dentin is exposed for various reasons are showing a rapid progress in time.Dentin adhesive systems used today are said to be have better physical and biological properties. Adhesivç techniques have the advantage of maximum sound tooth preservation according to amalgam restorations.In this study, microleakage of two different bonding agent system was studied. 19