Okluzal splint kullanan ve kullanmayan bruksizme bağlı temporomandibular eklem disfonksiyonu olan bireylerde vücut pozisyon algısının, dil basıncının ve boyun kas enduransının karşılaştırılması
Comparison of body position perception, tongue pressure and neck muscle endurance in individuals with temporomandibular joint dysfunction due to bruxism using and not using occlusal splint
- Tez No: 869982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ALTUNTAŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, bruksizme bağlı temporomandibular disfonksiyonu olan hastalarda tedavi olarak verilen okluzal splintin servikal, torakal ve lumbal seviyelerde farklı zemin ve görsel farklılıklarda vücut pozisyon algısı, dil basıncı, temporomandibular eklem disfonksiyon şiddeti, çene fonksiyon kısıtlanması ve boyun kas enduransı üzerindeki etkinliğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bruksizm tanısı konulmuş ve çalışmaya katılmaya uygun olan hastalar belirlendi. Belirlenen hastalardan çalışmaya toplam 157 bruksizm tanılı hasta davet edildi. 97 hasta çalışmaya katılmayı reddetti ve 8 dahil edilme kriterlerimizden yaş sınırına uygun olmadığı için çıkarıldı. Okluzal splint kullanan grup (n=26), okluzal splint kullanmayan grup (n=26) olmak üzere toplam 52 hasta ile çalışma tamamlandı. Vücut pozisyon algısının değerlendirme testleri servikal, torakosakral ve lumbosakral olmak üzere üç bölgede hedef açıdan sapmalar, yeterince hassas, güvenilir ve geçerli olduğu rapor edilen dijital bir inklinometre kullanılarak gerçekleştirildi. Dil basıncını ölçmek için lowa Oral Perdormance Instrument (IOPI) kullanıldı. Boyun kas enduransı değerlendirilmesi için Kranio Servikal Fleksiyon Testi (KSFT) testi, TME disfonksiyon şiddetini belirlemek için Fonseca Anamnestik Anketi, çene fonksiyonelliğini değerlendirmek için ise Çene Fonksiyon Kısıtlılık Ölçeği-20 kullanıldı. Yapılan istatistiksel analizde gruplar arasında; boyun kas enduransı, dil basınç kuvveti, boyun pozisyon algısı, gövde pozisyon algısı, temporomandibular eklem disfonksiyon şiddeti ve çene fonksiyon kısıtlılığı arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p ˃0.05). Bruksizm tanılı TMED hastalarında gece okluzal splint kullanan ve kullanmayan hastalarda; servikal, torakal ve lumbal bölge pozisyon algısında, boyun kas enduransında, dil ve dudak basınç kuvvetinde, temporomandibular eklem disfonksiyon şiddetinde ve çene fonksiyon kısıtlılığında farklılık olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effectiveness of occlusal splint given as treatment in patients with temporomandibular dysfunction due to bruxism on body position perception, tongue pressure, temporomandibular joint dysfunction severity, jaw function limitation and neck muscle endurance in different ground and visual differences at cervical, thoracic and lumbar levels. Patients diagnosed with bruxism and eligible to participate in the study were identified. A total of 157 patients diagnosed with bruxism were invited to the study. 97 patients refused to participate in the study and 8 were excluded from our inclusion criteria because they did not meet the age limit. The study was completed with a total of 52 patients, including the group using occlusal splints (n=26) and the group not using occlusal splints (n=26). Tests for the assessment of body position perception, deviations from the target angle in three regions, namely cervical, thoracosacral and lumbosacral, were performed using a digital inclinometer, which is reported to be sufficiently sensitive, reliable and valid. Lowa Oral Perdormance Instrument (IOPI) was used to measure tongue pressure. Cranio Cervical Flexion Test (CSFT) test was used to evaluate neck muscle endurance, Fonseca Anamnestic Questionnaire was used to determine the severity of TMJ dysfunction, and Jaw Function Limitation Scale-20 was used to evaluate jaw functionality. In the statistical analysis between the groups; There was no significant difference between neck muscle endurance, tongue pressure strength, neck position perception, trunk position perception, temporomandibular joint dysfunction severity and jaw function limitation (p ˃0.05). In TMJD patients diagnosed with bruxism, in patients who use and do not use occlusal splints at night; It was determined that there was no difference in cervical, thoracic and lumbar region position perception, neck muscle endurance, tongue and lip pressure strength, temporomandibular joint dysfunction severity and jaw function limitation.