Sigara içme ve periodontal hastalık arasındaki ilişkinin serum kotinin seviyesine göre incelenmesi
The analysis of the relationship between smoking and periodontal disease according to serum cotinine levels
- Tez No: 157726
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKUD DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
6.0ZET Sigara kullanımının periodontal hastalıktaki rolüyle ilgili yapılan çalışmalarda, sigaranın kronik iltihapsal periodontal hastalıkta risk faktörü olarak etki gösterdiği yönünde birçok sonuç alınmıştır. Sigarayla ilgili yapılan çalışmalarda, sigara kullanım miktarının bireye sorma yöntemi ile belirlenmesi, bireyin maruz kaldığı gerçek sigara miktarı hakkında her zaman sağlıklı sonuçlar vermemektedir. Bu nedenle son yıllarda yapılan sigarayla ilgili çalışmalarda, sigara içme miktarı biyokimyasal analizlerle belirlenmekte, bu amaçla sigara içme durumunu daha objektif ve güvenilir şekilde yansıtan biyokimyasal bir parametre olarak serum kotinin seviyesi kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, kronik periodontal hastalık ile sigara kullanımı arasındaki ilişkinin serum kotinin seviyesine göre değerlendirilmesi ve bu iki durumun bir arada sistemik durumu yansıtan parametrelere etkilerini incelenmesidir. Çalışmamız klinik ve laboratuvar olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın klinik kısmında, sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli hastaların periodontal durumlarını belirlemek üzere, plak indeksi, gingival indeks, sondalanabilir cep derinliği, sondalamada kanama, klinik ataşman düzeyi, dişeti kenarı konum değişikliği, diştaşı indeksi uygulanmıştır. Çalışmanın laboratuvar kısmında, hastalardan alınan serum örneklerinde kotinin analizi yapılmıştır. Ayrıca sistemik biyokimyasal durumu saptamak üzere, hastaların CRP, SED, ALFOS, ASFOS, kolesterol, trigliserit, HDL-C, LDL-C, VLDL-C değerlerine bakılmış ve tam kan sayımı analizi yapılmıştır. Hastaların serum kotinin seviyeleri günlük sigara içme miktarıyla anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur. Periodontal indeks değerlerine göre, sigara kullanımı ile plak indeksi, diştaşı indeksi arasında bir ilişki saptanamazken, dişeti iltihabı ve sondalamada kanama değerleri arasında negatif, sondalanabilir cep derinliği, klinik ataşman düzeyi ve dişeti kenarı konum değişikliği değerleri arasında pozitif yönde 114anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca, serum kotinin seviyesi, klinik ataşman düzeyi ve cep derinliği ile anlamlı derecede ilişkili bulunmuş, bu sonuç sigarayla periodontal yıkım arasındaki ilişkiyi biyokimyasal boyutta da sergilemiştir. Serum kotinin seviyesi sistemik parametrelerden HDL-C değeri ile negatif, kan değerlerinden lökosit sayısı (VVBC) ve eozinofil miktarı ile pozitif yönde anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur. Ayrıca günlük sigara tüketimi ile hemoglobin, hematokrit, eritrosit başına düşen hemoglobin ağırlığı ve lökosit sayısı arasında anlamlı ilişki gözlenmiştir. 115
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Numerous results of studies on the role of smoking on periodontal disease have shown that smoking plays a risk factor on inflammatory periodontal disease. Nevertheless, in studies on smoking, self-reporting tobacco consumption has not always yielded healthy results. For that reason, in recent studies on smoking, tobacco consumption is specified with biochemical analyses using serum cotinine levels, which acts a parameter that reflects tobacco consumption objectively and reliably. The aim of this study is to evaluate the relationship between chronic periodontal disease and smoking in regard to serum cotinine levels and to analyse the effect of co-existence of these two situations on the biochemical parameters that reflect systemic health. This study is composed of two parts: clinical and laboratory. In the clinical part, plaque index, gingival index, probing pocket depth, bleeding on probing, clinical attachment level, gingival recession, calculus index have been examined in order to determine the periodontal situation of smokers and non-smokers with chronic periodontitis. In the laboratory part of the study, the serum cotinine levels taken from the subjects have been analyzed. Additionally, in order to determine the systemic biochemical situation, the patients' CRP, SED, ALFOS, ASFOS, cholesterol, triglyceride, HDL-C, LDL-C, VLDL-C values have been analysed and haematological analyses have been investigated. Results derived indicate that the serum cotinine levels of the patients are significantly associated with daily tobacco consumption. Although no association of smoking with plaque index and calculus index was observed, its inverse association with gingival indexes and bleeding on probing levels, and its significant positive association with probing pocket depth, clinical attachment level and gingival recession have been found. Moreover, serum cotinine levels are found to be significantly associated with clinical attachment levels and pocket depth, and 116this result has displayed the relationship between smoking and periodontal destruction on a biochemical basis. Serum cotinine levels is found to be significantly inversely associated with systematic parameter HDL-C, and significantly positively associated with blood values leucocyte number (WBC) and eosinophil amount. Daily tobacco consumption is also found to be significantly associated with hemoglobin, hematocrite, MCH and leucocyte number. 117