Trakea cerrahisinde lokal olarak uygulanan tgf beta3'ün yara iyileşmesi ve stenoz gelişimi üzerine etkisi
The effect of local tgf beta3 on wound healing and stenosis formation in tracheal surgery
- Tez No: 452783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE TUBA LİMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Trakeal stenoz, son yıllarda artan entübasyon ve trakeotomi oranları sonrasında göğüs cerrahisi hekimlerinin karşılaşacağı önemli problemlerden haline gelmiştir. Trakeal stenozda uygulanan tedavi seçeneğinde çeşitli yöntemler bulunmakta iken tedavi sonrasında karşılaşılan problemler nedeni ile yeni arayışlara yönlenilmektedir. Çalışmamızda TGF-beta3/Kitosan kombinasyonunun skar ve fibrozis oluşumunu engellemedeki rolleri araştırıldı.Çalışmamızda 30 adet ?Wistar Albino? tipi rat kullanıldı. Tüm ratların 2 ve 5. trakeal halkalarının ön bölgesine 3 kıkırdağı içine alacak şekilde yaklaşık 0.5 cm'lik tam kat vertikal insizyon yapıldı. Trakeanın membranöz bölümü tüm ratlarda korundu. Trakeal insizyon sütüre edildi. A grubunda trakeal insizyon bölgesi sadece sütüre edildi ve kontrol grubu olarak değerlendirildi. B grubunda trakeal insizyon yapılan bölgeye baz madde olarak TGF-beta3'ü taşıyan ve yavaş salınım yapan kitosan film tabaka yerleştirildi. C grubunda sütüre edilen bölge üzerine paratrakeal olarak, kitosan içerisinde eritilerek oluşturulan yavaş salınımlı film tabaka haline getirilmiş TGF-ß3 preperatı yerleştirildiTüm gruplarındaki ratlar 30. Günde yüksek doz inhaler anestezi ile sakrifiye edildi. Bütün ratların larenksleri 6. trakeal halkanın alt, üstte tiroid kıkırdağın üst kenarından kesilerek çıkarıldı. Histopatolojik incelemede; epitelizasyon, firoblast, anjiyogenez inflamasyon ve kollajen düzeyleri aynı histopatolog tarafından değerlendirildi.Çalışmamızda TGF-beta3/kitosan kombinasyonu ile kontrol grubu arasında epitelizasyon, fibroblast, inflamasyon, anjiyogenez ve kollajen düzeyleri bakımından kontrol grubu ile fark saptanmadı. Literatür ile uyumlu olmayan bu sonucun kitason nedeniyle oluşan apseye bağlı olduğunu düşündük.
Özet (Çeviri)
Tracheal stenosis constitutes one of the most challenginig problems in thoracic surgery practice that a physician may face with, after accelerating tracheotomy and intubations of late years. Many treatment modalities have been in tracheal stenosis but new treatment alternatives have searched because of problems seen after treatment.The aim of the study was evaluate the role of TGF-beta3/chitosan combination on the development of fibrosis/ scar tissue formation.Thirty `?Wistar Albino?? rat used in our study. Nearly 0.5 cm. vertical incision made from the anterior side between 2. and 5. tracheal rings including all tracheal compartments. Membranous trachea preserved. Tracheal incision is only sutured in group A and evaluated as control group. In group B tracheal incision is sutured and a chitosan based slow-release film coated substance placed on the incision line. In group C, tracheal incision is sutured and a chitosan- TGF- ß3 combiantion slow-release film coated substance placed on the incision line.All rats sacrified by high dose inhaler anesthesia on 30. day in all groups. The larynx of all rats excised by cutting between 6. tracheal ring?s lower side and thyroid cartilage?s upper side. Epitelisation, anjiogenesis, inflamation fibroblast and collagen levels evaluated by the same histopatholog at th histopathological examination.In our study,there was no difference between the groups by epitelisation, anjiogenesis, inflamation fibroblast and collagen levels. This result is not consistent to literatureand according to us it is because of the abcess which is due to chitosan.