Subglottik stenozlu hastalarda, trakea uzunluğunun dar trakea segment uzunluğuna oranının cerrahi başarıya etkisi
The effect of the ratio of tracheal length to narrow tracheal segment length on surgical success in patients with subglottic stenosis
  1. Tez No: 818882
  2. Yazar: BERKAY GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Laringotrakeal stenozlar (LTS); heterojen bir hastalık grubu olup idiyopatik veya ikincil nedenlere bağlı gelişen glottik, subglottik veya trakeal seviyede hava yolu lümen çapının daralması olarak tanımlanmaktadır. En sık nedeni olan uzun süreli entübasyon dışında; travmalar, koroziv maddeler, operasyon hataları ve konjenital nedenler LTS'in diğer sebepleridir. Larengotrakeal rekonstrüksiyon (LTR) cerrahisi, larinksin sfinkter ve fonasyon fonksiyonlarını sağlayan ve larengotrakeal sistemde solunuma yeterli genişlikte bir lümeni tekrar oluşturmayı amaçlayan bir işlemdir. Bu çalışmada trakea uzunluğunun dar trakea segment uzunluğuna oranının cerrahi başarıya etkisini araştırmayı ayrıca restenoz ile ilişkili klinik ve radyolojik faktörleri, subglottik stenoz gelişimi için risk faktörlerini belirlemeyi ve bu hasta popülasyonunda klinik sonuçların prognostik göstergeleri olarak hizmet edebilecek hasta özelliklerinin olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Entübasyon sonrası subglottik stenoz nedeniyle trakeal rezeksiyon ve anastomoz (TRA) uygulanan 40 hastayı inceledik. Ameliyat öncesi dönemde trakeotomi öyküsü, hastalarda restenoz gelişimi için önemli predispozan faktör olarak tespit edildi. Restenoz gelişen hastalar ile gelişmeyen hasta grubu arasında darlık derecesi açısından anlamlı bir fark saptanamamış olsa da restenoz gelişen hasta grubunda 11 hastadan 9 (%81.8)'u dekanüle edilebilirken restenoz gelişmeyen hasta grubunda 29 hastanın tamamı dekanüle edilebildi ve iki grup arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Entübasyon nedeni, komorbiditeler, ameliyat öncesi, stenoz derecesi ve darlık uzunluğu geniş vaka serilerinde anlamlı sonuçlar verse de çalışmamızda istatistiksel olarak anlamlı değerlere ulaşılamadı. Aynı şekilde trakea uzunluğunun dar segment uzunluğuna olan oranı da anlamlı saptanamamış olup, bu oranın TRA başarısı üzerine etkisinin daha geniş vaka serilerinde anlamlı sonuçlar vereceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Laryngotracheal stenoses (LTS); It is a heterogeneous group of diseases and is defined as narrowing of the airway lumen diameter at the glottic, subglottic or tracheal level due to idiopathic or secondary causes. Apart from long-term intubation, which is the most common cause; Traumas, corrosive substances, operational errors and congenital causes are other causes of LTS. Laryngotracheal reconstruction (LTR) surgery is a procedure that provides sphincter and phonation functions of the larynx and aims to reconstruct a lumen wide enough for breathing in the laryngotracheal system. In this study, we aimed to investigate the effect of the ratio of tracheal length to narrow tracheal segment length on surgical success, as well as to determine the clinical and radiological factors associated with restenosis, the risk factors for the development of subglottic stenosis, and to determine whether there are patient characteristics that can serve as prognostic indicators of clinical outcomes in this patient population. We analyzed 40 patients who underwent tracheal resection and anastomosis (TRA) for subglottic stenosis after intubation. Tracheotomy history in the preoperative period was found to be an important predisposing factor for the development of restenosis in patients. Although there was no significant difference in the degree of stenosis between the patients who developed restenosis and the patients who did not develop it, 9(81.8%) of 11 patients in the patient group with restenosis could be decannulated, while in the patient group without restenosis, all 29 patients could be decannulated, and this difference between the two groups was statistically significant. Although the reason for intubation, comorbidities, preoperative, stenosis degree and length of stenosis showed significant results in large case series, statistically significant values could not be reached in our study. Likewise, the ratio of tracheal length to narrow segment length was not found to be significant, and we believe that the effect of this ratio on the success of TRA will yield significant results in larger case series.