Cold formability of thermoplastic sheets
  1. Tez No: 15787
  2. Yazar: ARDA URAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
KISA ÖZET Levha halindeki üç termoplastik malzeme; polipropilen, PP, polistiren, PS, ve klorine polivinil klorid, PVC, üzerinde çekme, germe ve derin çekme deneyleri uygulanmıştır. Çekme özellikleri ve bu özelliklerin oda sıcaklığında levha şekillendirme işlemleri üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. PP ve klorine PVC'nin soğuk şekillendirilibilir, ancak PS'nin gevrek doğası gereği şekillendirilemez olduğu saptanmıştır. Öte yandan PP'nin şekil koruma özelliğinden yoksun olduğu görülmüştür. Çift eksenli haddelemenin genleme oranı ve derin çekme deneylerinde, levha bastırma kuvveti gibi proses değişkenleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çift eksenli haddeleme yönteminin her üç termoplastik levhanın da soğuk şekillendirilebilirliğini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Three thermoplastic materials in the sheet form polypropylene PP, polystyrene PS and chlorinated polyvinyl chloride PVC have been subjected to uniaxial tensile test, stretching test and deep drawing test. Accordingly, the tensile properties and their effect on sheet forming operations at room temperature have been observed. It has been found out that both PP and chlorinated PVC are cold formable, but PS is poor due to its brittle nature when subject to sheet forming operations at room temperature PP, on the other hand, showed poor shape retention. The effect of biaxial rolling on process parameters like strain rate and blank holding force for deep drawing, has been investigated. Biaxial rolling has been found to improve the cold formability of all three thermoplastics.