I. ve II. trimestr'deki kanamalı gebelerin teşhis ve prognozunu tayinde ultrason
  1. Tez No: 157962
  2. Yazar: BEHZAT ÖNİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET 1 ve 11 trimestrdeki kanamalı gebelerde teşhis Ye prognoz t ayini 9 gebe ve onu takip ve tedavi eden hekim yönün den büyük bir değer taşır* Yıllardan beri by konuda pek çok çalışma yapılmış ve birçok yeni.metod geliştirilmiştir» Çalışmamızda bu metodlardan son yıllarda obatetrik ve jinekoloji alanında geniş kullanım sahası bulmuş olan ULTRASO nun diğer teşhis metodları ile mukayesesi yapıldı9 üstünlükleri ve sakıncalı tarafları belirlendi». Bu çalışmamızda öne1 ve II» trimestr'de bulunan kanamalı gebelik vakaları ultrasonik muayeneye tabii tutuldu ®Bu muayene ile vakaların kesin teşhisleri yapıldı» Abortue immi- nens vakaları dışındaki gebeler ayrıldıktan sonra vakalar plasentanın yerleşim yerine göre gruplandırıldı gebeliklerin sonlanma şeklini belirlemek için takibe alındı» ' Sonuç olarak plasenta yerleşim yerinin gebelik progno zunu yakından etkilediği^ plasentanın servikal yerleşim gösterdiği gebelerde yüksek oranda risk faktörü bulunduğu gözlendi* Çalışmalarımız; süresince ve sonunda ultrasonun zararlı fetal ve maternal etkisine rastlanmadı* Ultrason, teşhis için yeterli* prognoz yönünden değerli v© güvenilir bir metod ola rak tesbit edildi» \/^~^\ I l C\ UBTSŞhzat \Onız
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn the bleeding pregnancies^ in the 1» and 11» trimestr» the diagnosis and prognosis are very important criterions^both for the therapist and for the pregnant mother* în this matter* for many years* lots of work hare been done and many new met hods been developed. In our works the“ULTRASONOGRAPHY”f whieh is one of the methods 9 that has found a widely usage in the obstetric and gynecology areas in the recent yearsf was compa- red with the other methods^ and the superiority and the inferi ority of the method were set forth. In this recearoh work* first- of all* the bleeding preg nancy easess which being in the 19 and 11, trimestr, were exa mined ultrasonographic^* With these examination®, the real diagnosis were accomplished» After the selection ©f the eases beside the abortus® imminence ones9 the remaining cases were divided in to the groups according to the location of the pla centa and they were kept in control in order to determine the out come of the pregnancy» As conclusions it was observed that the placement place of the placenta really influenced on the prognosis of the preg nancy f and also determined that there were high ratio of the risky factors involved in the pregnancies whieh plasenta was eervieally placed* During and at the and of our work? no dama geable effects of the ultrasonography* either to the fetus or to th® mother were seen® It was noted that ultrasonography was a sufficient method for diagnosisf fflEKj^ dependable and valu able method for prognosis»