Yoğun bakım ünitesi nozokomiyal enfeksiyonları
Nosocomial infections in intensive care unit and resistance to antibiotics
  1. Tez No: 157984
  2. Yazar: BURÇİN SANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Nozokomial enfeksiyonlar bir hastanenin tüm ünitelerinde görülebilmesine karşın yoğun bakım ünitelerinde oranlarının yüksek olmasının yatımda daha fazla morbidite ve mortaliteye sebep olurlar. Genellikle pnömoni birinci şuada iken bunu üriner sistem ve diğer enfeksiyonlar takip eder. Bu çalışmada, yoğun balom ünitesinde nozokomial enfeksiyonların, patojenlerin tiplerini ve antimikrobiyal duyarlılıklarını ve nozokomial enfeksiyonları azaltacak önlemleri araştırmak amaçlandı. Yoğun bakım ünitesinde CDC kriterlerine uygun nozokomial enfeksiyon kriterlerini taşıyan 100 hasta Ağustos 2003 - Temmuz 2004 tarihleri arasında takip edildi. Çalışma laboratuar ve hastaya dayalı aktif surveyans metodları kullanılarak prospektif olarak yapıldı. Çalışma süresince ünitede 342 hastaya yoğun bakım verildi ve enfeksiyon oram %29 olarak bulundu. Bu 100 hastada 235 enfeksiyon atağı tespit edildi. Pnömoni en sık görülen enfeksiyon iken bunu üriner sistem enfeksiyonları ve bakteremi takip etti. Bu enfeksiyonlardan izole edilen patojenlerin %61'i gram negatif basil, %36'sı gram-pozitif bakteri ve %3'ü Candida türü mantarlardı. En fazla S. auresus, E. coli, P- aeruginosa ve koagülaz-negatif stafilokoklar tespit edildi. Pnömonide S. auresus, üriner sistem enfeksiyonlarında Candida va bakteremide koagülaz-negatif stafilokoklar birinci sırada tespit edildi. S. auresus'ların %81'i metisiline rezistandı. İzole edilen gram-negatif bakterilere karşın imipenem en etkili ajan olarak bulunmasına karşın P. aeruginosd'ların %19'u ve diğer gram-negatiflerin %20'si buna rezistan bulundu. Yoğun bakımlarda enfeksiyon riskini arttıran faktörler hasta faktörleri, invazif girişimler ve çapraz kontaminasyondur. Yoğun bakım ünitesinde yatma süresinin uzaması enfeksiyondan koruyucu önlemlerin ve el yıkamanın eksikliği çapraz kontaminasyon riskini arttırır. Nozokomiayal enfeksiyonları önlemek için, invazif girişim endikasyonu dikkatlice konmalı, enfeksiyon koruma prosedürleri yerine getirilmeli, antibiyotikler uygun kullanılmalı ve çalışanlarda el yıkama alışkanlığının oluşması için yoğun çaba harcanmalıdır. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nosocomial Infections in Intensive Care Unit and Resistance to Antibiotics In fact, nosocomial infections can be seen in every unit of a hospital, in intensive care units not only their rates are higher than other units, but also they cause higher morbidity and mortality. Generally pneumonia is the first most common and urinary tract and other infections follow it. In this study, finding out the types of nosocomial infections, pathogens and their antimicrobial resistance in ICU and also precautions leading to decrease in nosocomial infections was aimed. At reanimation ICU, 100 patients carrying nosocomial infections' criteria fitting to CDC were enrolled between August 2003 and July 2004. The study was performed prospectively using laboratory and active patient surveillance methods. During the study period, 342 patients were given intensive care in the unit and the infection rate was found as 29%. In these 100 patients, 235 infection episodes were diagnosed.The most common infection was pneumonia, it was followed by urinary infections and bacteremia.. Pathogens isolated in these infections were gram-negative bacilli (61%), gram- positive bacteria (36%) and Candida (3%) spp. Most commonly S. aureus, E. coli, P. aeruginosa and coagulase-negative staphylococi were diagnosed. In pneumonia S. aureus, in urinary tract infections Candida and in bacteremia coagulase-negative staphylococi were found at the first place. Resistance to methicillin was 81% among S. aureus. However imipenem was the most active agent against the gram-negative bacteria isolates, 19% of P. aeruginosa, and 20% of oilier gram-negative bacteria isolates were found to be resistant to it. The factors increasing the risk of infection in ICUs are patient factors, invasive procedures and cross contaminations. The longer the stay of the patients in ICU causes the higher the infection risk. Lack of preventive infection control and the negligence of hand washing increase the risk of cross contamination. In order to prevent nosocomial infections, the indications for invasive procedures must be carefully considered, infection preventative procedures should be implemented, antrimicrobial agents must be properly used and intensive efforts must be present for the formation of handwashing habit among the staff undertaken. VIII