Yoğun bakım ünitesi hastalarında MRSA taşıyıcılığının erken saptanması ve eradikasyonunun nozokomiyal MRSA enfeksiyon hızına ve tedavi harcamalarına etkisi
The effect of rapidly detection and eradication of MRSA carriage in two intensive care units upon nosocomial MRSA infection rates and treatment costs
  1. Tez No: 273283
  2. Yazar: ÖZLEM SANCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanci, Ö. Yoğun Bakım Ünitesi Hastalarında MRSA Taşıyıcılığının Erken Saptanması ve Eradikasyonunun Nozokomiyal MRSA Enfeksiyon Hızına ve Tedavi Harcamalarına Etkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2010. MRSA önemli bir nozokomiyal enfeksiyon etkenidir. YBÜ'leri ise MRSA enfeksiyonlarının en çok saptandığı birimlerdir. Morbidite, mortalite oranı yüksektir ve tedavisi direnç nedeniyle uzun ve pahalıdır. MRSA taşıyıcılığı nozokomiyal MRSA enfeksiyonu için önemli bir risk faktörüdür. MRSA kolonizasyonunun erken saptanması ve eradikasyonu MRSA enfeksiyonlarının kontrolünde en önemli basamaktır. Bu çalışmada, hastanemizde nozokomiyal MRSA enfeksiyonlarının en fazla görüldüğü Beyin Cerrahisi ve Genel Cerrahi YBÜ'lerinde yatan hastalarda MRSA taşıyıcılığının erken saptanması ve eradike edilmesinin MRSA enfeksiyon hızına ve tedavi harcamalarına etkisi araştırılmıştır. Çalışma, Aralık 2009 Temmuz 2010 tarihleri arasında yapıldı ve 306 hastadan, YBÜ'ne kabulde ve haftada bir kez nazal ve aksiller sürüntü örnekleri alındı. Real-time PCR (altın standart), disk difüzyon yöntemi (oksasilin ve sefoksitin), oksasilin agar tarama, kromojenik agar ve lateks aglütinasyon testleri çalışıldı. Hastaların YBÜ'lerine kabulünün ilk 48 saati içinde 19 MRSA kolonizasyonu saptandı. PCR ile 2 saat içinde MRSA taşıyıcılığı saptanan hastalara topikal mupirosin uygulandı ve hastalar 4 hafta takip edildi. Topikal mupirosin uygulanan tüm hastalarda taşıyıcılık eradikasyonu sağlandı.
Özet (Çeviri)
Sanci, Ö.The effect of rapidly detection and eradication of MRSA carriage in two intensive care units upon nosocomial MRSA infection rates and treatment costs. Eskisehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Depertment of Medical Microbiology, Eskisehir, 2010. MRSA is an important cause of nosocomial infection and ICU?s are the most important units MRSA detected. Morbidity and mortality rates are high in MRSA infection .MRSA infection treatment is long and expensive because of resistance. MRSA carriage is an important risk factor for nosocomial MRSA infection. Rapidly detection and eradication of MRSA colonization is the most important step in the control of nosocomial MRSA infections. MRSA infection is most commonly seen in the general surgery and neurosurgery ICU?s in our hospital. This study was investigated the impact of the rapidly detection and eradication of MRSA carriage in ICU to MRSA infection rate and treatment costs. The study was performed between December 2009 and July 2010. Nasal ve axillary swabs were taken from 306 patients. Swabs of the patient were tested with real-time PCR ( gold standart), DDT (oxacillin and cefoxitin), oxacillin agar screen, chromogenic agar and latex agglutination. 19 patients had MRSA colonization following admitted to ICU in 48 hours. Patients with MRSA colonization detected by PCR in 2 hours were applied topical mupirocin and followed for 4 weeks. The carriage was eradicated in all patients who applied topical mupirocin.