Değişik yaş gruplarında 'transfusion transmitted virus'(TTV) DNA prevalensi
Prevalance of 'transfusion transmitted virus'(TTV) DNA in different age groups
- Tez No: 158013
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET ilk olarak transfüzyon sonrası akut hepatit gelişen bir hastadan izole edilen TTV (transfusion transmitted virus) yapılan ilk çalışmalarda hepatit ile ilişkilendirilmiştir. Ancak daha sonraları daha duyarlı primer setleriyle yapılan çalışmalar sağlıklı insanların çoğunun TTV ile infekte olduğunu göstermiştir. Bazı çalışmalarda, TTV çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilmiş olsa da bu konuda kesin bir kanıt bulunmamaktadır. TTV prevalensinin yaşla birlikte arttığını gösteren çalışmaların yanı sıra tersi yönde bulgulara sahip çalışmalar da vardır. TTV DNA'nın yaşa özgül prevalensi ve virüsün vertikal yolla bulaşması ile ilgili çalışmaların sonuçları çelişkilidir. Bu çalışmada virüsün genomunun 5' UTR bölgesinden tasarlanmış primerlerin kullanıldığı PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) yöntemi ile yaşa özgül TTV DNA prevalenslerini ve vertikal yolla bulaşma oranlarını saptamayı amaçladık. Bu amaçla, her yaş grubundan 50'şer kişiden venöz kan örnekleri toplandı. Ayrıca 50 anne ve bebeklerinin kan örnekleri de alındı. Yaş gruplarındaki cinsiyet dağılımı hemen hemen eşitti.Çalışmaya dahil edilen topluluğun %64.2'sinde TTV DNA pozitifti. Yaş gruplarına özgül TTV DNA prevalensleri aşağıdaki gibiydi: 2 ay-2 yaş grubunda %78; 3-10 yaş grubunda %72; 11-20 yaş grubunda %50; 21-30 yaş grubunda %54; 31-40 yaş grubunda %62; 41-50 yaş grubunda %64 ve 51 yaş üstü grubunda %70. Elli annenin 38'i (%76) ve bebeklerinin 4'ü (%8) TTV DNA pozitifti. TTV DNA pozitif yenidoğanların annesinden biri TTV DNA negatifti. Yaş grupları ve cinsiyetler arasında TTV DNA prevalensleri istatistiksel olarak anlamlı değildi. Tüm yaş gruplarında TTV DNA prevalensinin yüksek olduğunu ortaya koyan çalışma sonuçlarımız ülkemizde daha önce aynı primer seti kullanılarak yapılmış çalışma sonuçları ile benzerdir. Sonuçlarımız vertikal bulaşma oranının göz ardı edilemeyecek oranlarda olduğunu ve yaşa özgül TTV DNA prevalensleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Transfusion transmitted virus (TTV) which had been first isolated from a Japanese patient who developed acute post-transfusion hepatitis has been related with hepatitis in early studies. However, later studies using more sensitive primers revealed that most of healthy people are infected with TTV. Although in some studies TTV was linked several disease conditions definitive evidence in this regard still lacks. The results of some studies showed an increase in TTV prevalence with age, but there are also some studies with opposite results. The results of the studies on the age specific prevalence of TTV DNA, as well as those on vertical transmission of the virus are controversial. In this study we aimed to investigate the age specific TTV DNA prevalences and vertical transmission rates with polymerase chain reaction method using primers designed from 5'-UTR region of the virus genome. For this purpose, venous blood samples from 50 subjects from each age group were obtained. Venous blood samples of 50 mothers and cord blood samples of their babies were also collected. Gender distributions in age groups were almost equal. In general, TTV DNA was positive in 64.2% of the study population. Age group specific TTV DNA prevalences were as follows: 78% in 2 months-2 years group; 72% in 3-10 years group;50% in 11-20 years group; 54% in 21-30 years group; 62% in 31-40 years group; 64% in 41-50 years group and 70% in over 51 years group. Thirty eight of 50 mothers (76%) and 4 of their babies (8%) were positive for TTV DNA. The mother of one TTV DNA positive newborn was negative for TTV DNA. The TTV DNA prevalences did not show any statistically significant differences between age groups and genders. The results of our study revealing a high TTV DNA prevalence among all age groups are comparable with the results of previous studies performed in our country using the same primer set. Our results also confirmed that the vertical transmission rate is considerable and there are no statistically significant differences between age specific TTV DNA prevalences. 50