Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik kapasitesi üzerinde lisans anlaşmalarının etkileri
  1. Tez No: 15803
  2. Yazar: AYŞE AYLİN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu tezde işlenen konu "Türkiye'de Lisans Anlaşmaları yoluyla Teknoloji Transferi'dir. Teknoloji Transferi, ülke içinde yeni bir üretim bi riminin kurulması ve işletilmesi için gerek duyulan hizmet lerin ve ülkede kıt olan veya hiç olmayan teknik ve pratik bilgilerin ithalidir. Lisans anlaşmaları ise teknoloji trans fer etmenin bir yoludur. Bu yolla transferde teknoloji sahi bi firma, alıcı firma ya da ülkeye, elinde bulundurduğu hak ların kullanımını belirli bir süre için ve ücret karşılığın da devreder. Patent, know how, marka şeklindeki bu hakları, royalty denilen lisans ücreti karşılığında alan taraf, ye ni mamuller üretebilecektir. Taraflar arasında yapılan bu anlaşmaların içerik bakımından birkaç çeşidi vardır. Taraf lar ayrı ülkelerden olduğu için anlaşmaların hazırlanmasında bir takım sorunlarla da karşılaşılabilir. Bunların ortadan kaldırılması için birtakım şartlar öne sürülmektedir.Konuya Türkiye açısından baktığımızda ise, ülkemizin yaptığı araş t ırma-ge lişt irme faaliyetleri ve lisans anlaş maları açısından dünyanın gelişmiş ülkeleri ile arasında büyük farklar vardır. Türkiyelin yaptığı bu lisans anlaşmalarının teknolo jik ve ekonomik kapasiteye pekçok etkileri vardır, özellik lede Türkiye' nin döviz rezervlerini arttırması bakımından ödemeler bilançosuna yaptığı etkiler çok önemlidir. Fakat her konuda olduğu gibi lisans anlaşmaları yoluy la teknoloji transferinde de Türkiye birtakım sorunlarla kar şılaşmaktadır. Bu sorunların giderilebilmesi için hem lisans alan firmanın hem de bu konuda yetkili kamu otoritelerinin dikkatli olması gerekir. En kısa zamanda bu sorunlara gere ken çözümler getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject dealt with in this thesis is:“Technology- Transfer by Means of License Agreements in Turkey”. The transfer of necessary technology means imports of services, and technical and practical informations, which are either very scarse, or not existing at all in countries where a new production unit is to be established and opera ted. License agreements, on the other hand, are a means of technology transfer. The firm that owns the technology transfered in this manner turns over to the put chasing firm or country the right to use its technology for a certain period of time at a certain price. The buyer, who pays royalties for the license of patents, know, or trade marks can now produce new goods. As far as the contents are con cerned there are a few kinds of agreemnets signed by the partners. Numerous problems could ariae in drawing up the agreement if the partners belong to different nations. Various stipulations are made in order to do away withthese problems. Observing the matter from the Turkish stand point: With the extent of research-development activities, and considering the license agreements, there is a great difference between the developed countries and Turkey, These license agreements influence the technologic and economic caparities of îurkey. These effects are very impor tant especially in respect of the increase of Turkey's fore ign currency reserves and balance of payment. But, just like in all matters, Turkey encounters va rious problems in technology transfers by way of license agreements. In order to avoid these problems, both license buying firms and state authorities must be carefull. Solu tions of these problems must be found rapidly.